Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
Zmienię strukturę kosztów POT, by więcej środków na promocję szło rzeczywiście na promocję. Działam w interesie polskiej gospodarki - powiedział w rozmowie z WaszaTurystyka.pl, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marek Olszewski.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
Malmö stawia na zrównoważony rozwój
Malmö na przestrzeni lat zmieniło się z szarego, pofabrycznego ośrodka w nowoczesne miasto przyszłości, gdzie innowacyjne pomysły w sposób naturalny wcielane są w życie mieszkańców.
Czytaj więcej...
Na Maltę - na spotkanie z latem
By wyrwać się z zimnej rzeczywistości i wreszcie zdjąć ciepłe okrycia - wyjedź na Maltę!
Czytaj więcej...
We Wrocławiu grajmy w zielone
Wspaniałe zabytki, rynek, Ostrów Tumski, krasnale - jeśli to wszystko we Wrocławiu zobaczymy, warto odkryć zieloną stronę miasta. Wiosna to świetny czas, by ruszyć na spotkanie z naturą w stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • Malmö stawia na zrównoważony rozwój
  • Na Maltę - na spotkanie z latem
  • We Wrocławiu grajmy w zielone

Reklama

czwartek, 30 czerwiec 2016 00:41

Biura podróży - wakacje rozpoczęte, klienci nie wrócili

Napisane przez MG
Port na chorwackiej wyspie Bol Port na chorwackiej wyspie Bol AG

Pierwszy tydzień wakacji nie przyniósł powrotu klientów do biur podróży. W ostatnim tygodniu było ich o jedną piątą mniej niż przed rokiem.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży liczba rezerwacji była mniejsza o minus 17,4 proc., zaś liczba klientów spadła o minus 19,9 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 90,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 4 proc. a autokarowe – 5,4 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 15,2 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 0,7 proc., zaś liczba samolotówek spadła o 21,1 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę stała już obecność w pierwszej dziesiątce Cypru. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Włochy, Chorwacja, Albania, Portugalia, Egipt i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i po dwa tureckie oraz bułgarskie a na podium znajdują się Heraklion, Antalya i Korfu. Najmniej kosztują imprezy w Burgas (1 648 zł) i w Warnie (1 605 zł). Najdrożej jest na Majorce (2 835 zł) i w Chanii (2 669 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 7,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 8,5 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 7,6 proc., zaś autokarówek spadła o minus 0,3 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 9,5 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,3 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (taka sama sprzedaż w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+44 proc.), Bułgaria (+51 proc.), Włochy (+49 proc.), Turcja (minus 65 proc.), Egipt (minus 74 proc.), Chorwacja (+108 proc.), Portugalia (+34 proc.), Cypr (+20 proc.) i Albania (brak danych). Zwracają uwagę znajdujące się od kilkunastu tygodni na dziewiętnastej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc oraz na pozycji trzynastej Polska ze wzrostem wynoszącym 158 proc.