Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 30 czerwiec 2016 00:41

Biura podróży - wakacje rozpoczęte, klienci nie wrócili

Napisane przez MG
Port na chorwackiej wyspie Bol Port na chorwackiej wyspie Bol AG

Pierwszy tydzień wakacji nie przyniósł powrotu klientów do biur podróży. W ostatnim tygodniu było ich o jedną piątą mniej niż przed rokiem.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży liczba rezerwacji była mniejsza o minus 17,4 proc., zaś liczba klientów spadła o minus 19,9 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 90,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 4 proc. a autokarowe – 5,4 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 15,2 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 0,7 proc., zaś liczba samolotówek spadła o 21,1 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę stała już obecność w pierwszej dziesiątce Cypru. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Włochy, Chorwacja, Albania, Portugalia, Egipt i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i po dwa tureckie oraz bułgarskie a na podium znajdują się Heraklion, Antalya i Korfu. Najmniej kosztują imprezy w Burgas (1 648 zł) i w Warnie (1 605 zł). Najdrożej jest na Majorce (2 835 zł) i w Chanii (2 669 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 7,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 8,5 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 7,6 proc., zaś autokarówek spadła o minus 0,3 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 9,5 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,3 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (taka sama sprzedaż w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+44 proc.), Bułgaria (+51 proc.), Włochy (+49 proc.), Turcja (minus 65 proc.), Egipt (minus 74 proc.), Chorwacja (+108 proc.), Portugalia (+34 proc.), Cypr (+20 proc.) i Albania (brak danych). Zwracają uwagę znajdujące się od kilkunastu tygodni na dziewiętnastej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc oraz na pozycji trzynastej Polska ze wzrostem wynoszącym 158 proc.