Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
LEO Express szuka agentów
LEO Express poszukuje punktów sprzedaży agencyjnej na trasach swoich przejazdów.
Czytaj więcej...
Konkurs VisitSweden!
Na stoisku VisitSweden na TT Warsaw można wygrać pobyt w Malmö.
Czytaj więcej...
Autobusem do Kijowa
Najwygodniejszym środkiem transportu di stolicy Ukrainy jest autobus Warszawa - Kijów
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • LEO Express szuka agentów
  • Konkurs VisitSweden!
  • Autobusem do Kijowa
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

czwartek, 30 czerwiec 2016 00:41

Biura podróży - wakacje rozpoczęte, klienci nie wrócili

Napisane przez MG
Port na chorwackiej wyspie Bol Port na chorwackiej wyspie Bol AG

Pierwszy tydzień wakacji nie przyniósł powrotu klientów do biur podróży. W ostatnim tygodniu było ich o jedną piątą mniej niż przed rokiem.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży liczba rezerwacji była mniejsza o minus 17,4 proc., zaś liczba klientów spadła o minus 19,9 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 90,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 4 proc. a autokarowe – 5,4 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 15,2 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 0,7 proc., zaś liczba samolotówek spadła o 21,1 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę stała już obecność w pierwszej dziesiątce Cypru. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Włochy, Chorwacja, Albania, Portugalia, Egipt i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i po dwa tureckie oraz bułgarskie a na podium znajdują się Heraklion, Antalya i Korfu. Najmniej kosztują imprezy w Burgas (1 648 zł) i w Warnie (1 605 zł). Najdrożej jest na Majorce (2 835 zł) i w Chanii (2 669 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 7,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 8,5 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 7,6 proc., zaś autokarówek spadła o minus 0,3 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 9,5 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,3 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (taka sama sprzedaż w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+44 proc.), Bułgaria (+51 proc.), Włochy (+49 proc.), Turcja (minus 65 proc.), Egipt (minus 74 proc.), Chorwacja (+108 proc.), Portugalia (+34 proc.), Cypr (+20 proc.) i Albania (brak danych). Zwracają uwagę znajdujące się od kilkunastu tygodni na dziewiętnastej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc oraz na pozycji trzynastej Polska ze wzrostem wynoszącym 158 proc.