Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 28 styczeń 2014 17:12

Trwa tendencja zwyżkowa sprzedaży w biurach podróży

Napisane przez AG
Trwa tendencja zwyżkowa sprzedaży w biurach podróży AG

W czwarty tydzień nowego roku w biurach podróży sprzedaż zarówno oferty zimowej, jak i letniej szła dużo lepiej niż rok temu.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów aż o 61,7 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 60,1proc.

Liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła o 67,1 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową - o 45,8 proc.
W czwartym tygodniu roku 2014 największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano w wyjazdach samolotowych – aż 80,3 proc., wycieczki autokar + hotel autokar + hotel wzrosły o 17,6 proc, zmalały zaś mocno wyjazdy z dojazdem własnym o –24,2 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły znowu prawie 90 proc. (89,1 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 6,6 proc. a autokarowe – 4,3 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej czwórce - bez zmian: jak od wielu już tygodni, na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 22,5 proc., na pozostałych zaś: Egipt (16,5 proc.), Turcja (16,1 proc.), Hiszpania (10,9 proc.). Również na pozostałych pozycjach pierwszej dziesiątki po raz siódmy już z rzędu znalazły się te same kraje: Bułgaria (4 proc.), Tunezja (3,7 proc.), Włochy (3 proc.), Maroko (2 proc.), Chorwacja (1,7 proc.), oraz Portugalia (1,6 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska tym razem w pierwszej dziesiątce znalazły się tym razem po trzy lotniska greckie i po dwa egipskie, hiszpoańskie, tureckie. Miejsca na podium po raz kolejny już zajęły : turecka Antalya i egipskie Hurgahda oraz Sharm El Sheik.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują, podobnie jak tydzień wcześniej, w: Bułgarii – Burgas (2037 zł) oraz w Egipcie – Hurghada (2278 zł), Sharm El Sheik (2213 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (3001 zł) i na Fuerteventurze (2824 zł).
Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach, dynamika sprzedaży osiągnęła 35,6 proc. w stosunku do analogicznego przełomu roku 2012 i 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (42,7 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 18,4 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 9,6 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 23,8 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 71,6 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88,7 proc. więcej niż rok temu.
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (16,3 proc. udziału w rynku i 84,8 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,9 proc. i 20,6 proc.), Turcja (13 proc. i 61,8 proc.), Hiszpania (12,5 proc. i 46,2 proc.) i Włochy (4,5 proc. i – 14,2 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, piąty tydzień z rzędu, zanotował Agadir (+163,5), naastępne jest Korfu (+133 proc.).