Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
Tańszy bagaż w Ryanair
Od dzisiaj w Ryanairze płacimy za bagaż rejestrowany o 45 zł mniej.
Czytaj więcej...
Wirtualny asystent podróży
Dzięki rozwiązaniu Situm podróżny lub gość ma do dyspozycji osobistego asystenta nawigacyjnego na własnym smartfonie lub tablecie.
Czytaj więcej...
Tunezja: więcej czarterów w 2018
Jak do tej pory, 11 polskich touroperatorów uwzględniło Tunezję w katalogach na 2018 rok. Zaplanowana liczba pakietów czterokrotnie przewyższa wyniki sprzedaży z 2017 roku.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?
  • Tańszy bagaż w Ryanair
  • Wirtualny asystent podróży
  • Tunezja: więcej czarterów w 2018

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 20 kwiecień 2016 09:35

Biura podróży – czołówka najpopularniejszych krajów wciąż ta sama

Napisane przez MG
Jeden z hoteli cypryjskich Jeden z hoteli cypryjskich AG

Klienci biur podróży od kilkunastu tygodni preferują te same kraje. W pierwszej dziesiątce od początku roku utrzymuje się między innymi Cypr.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży odnotowano spadek liczby rezerwacji w 2,7 proc. oraz spadek o 5,7 proc. liczby klientów. Oczywiście, trzeba pamiętać, że w ubiegłym roku, 14. Tydzień był skrócony ze względu na Wielkanoc, ale zwyżka klientów po kilkunastu tygodniach spadków i tak cieszy.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 81,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,4 proc. a autokarowe – 10,1 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 24,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 52,8 proc., zaś liczba samolotówek spadła o 11,9 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę utrzymujący się od trzynastu tygodni na pozycji dziesiątej Cypr. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Chorwacja, Włochy, Albania, Egipt, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i dwa hiszpańskie a na podium znajdują się Heraklion, Korfu i Burgas. Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 157 zł) i Antalyi (2 036 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (3 005zł) i w Chanii (2 760 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 2,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 8,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 35,2 proc., zaś autokarówek wzrosła o 29,3 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 7,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 81,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +4 proc.). Dalej zaś: Hiszpania (+57 proc.), Bułgaria (+110 proc.), Włochy (+49 proc.), Egipt (minus 72 proc.), Turcja (minus 73 proc.), Portugalia (+ 72 proc.), Chorwacja (+113 proc.), Cypr (+25 proc.) i Austria (+119 proc.). Zwracają uwagę znajdujące się od kilku tygodni na dwudziestej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc oraz na pozycji siedemnastej Polska ze wzrostem wynoszącym 189 proc.