Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
LEO Express szuka agentów
LEO Express poszukuje punktów sprzedaży agencyjnej na trasach swoich przejazdów.
Czytaj więcej...
Konkurs VisitSweden!
Na stoisku VisitSweden na TT Warsaw można wygrać pobyt w Malmö.
Czytaj więcej...
Zielony Listopad w Puszczy
Zielony Listopad” jest inicjatywą Koalicji Mieszkańców Puszczy - grupy ludzi działających na rzecz zachowania naturalnych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.
Czytaj więcej...
Smaki Dubaju
Gdzie warto w Dubaju zjeść i jakie potrawy skosztować, aby poczuć charakterystyczny smak Dubaju
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • LEO Express szuka agentów
  • Konkurs VisitSweden!
  • Zielony Listopad w Puszczy
  • Smaki Dubaju

Reklama

Reklama

środa, 20 kwiecień 2016 09:35

Biura podróży – czołówka najpopularniejszych krajów wciąż ta sama

Napisane przez MG
Jeden z hoteli cypryjskich Jeden z hoteli cypryjskich AG

Klienci biur podróży od kilkunastu tygodni preferują te same kraje. W pierwszej dziesiątce od początku roku utrzymuje się między innymi Cypr.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży odnotowano spadek liczby rezerwacji w 2,7 proc. oraz spadek o 5,7 proc. liczby klientów. Oczywiście, trzeba pamiętać, że w ubiegłym roku, 14. Tydzień był skrócony ze względu na Wielkanoc, ale zwyżka klientów po kilkunastu tygodniach spadków i tak cieszy.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 81,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,4 proc. a autokarowe – 10,1 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 24,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 52,8 proc., zaś liczba samolotówek spadła o 11,9 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę utrzymujący się od trzynastu tygodni na pozycji dziesiątej Cypr. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Chorwacja, Włochy, Albania, Egipt, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i dwa hiszpańskie a na podium znajdują się Heraklion, Korfu i Burgas. Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 157 zł) i Antalyi (2 036 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (3 005zł) i w Chanii (2 760 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 2,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 8,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 35,2 proc., zaś autokarówek wzrosła o 29,3 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 7,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 81,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +4 proc.). Dalej zaś: Hiszpania (+57 proc.), Bułgaria (+110 proc.), Włochy (+49 proc.), Egipt (minus 72 proc.), Turcja (minus 73 proc.), Portugalia (+ 72 proc.), Chorwacja (+113 proc.), Cypr (+25 proc.) i Austria (+119 proc.). Zwracają uwagę znajdujące się od kilku tygodni na dwudziestej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc oraz na pozycji siedemnastej Polska ze wzrostem wynoszącym 189 proc.