Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

czwartek, 07 kwiecień 2016 08:44

Biura podróży – klienci wrócili

Napisane przez MG
Jedna z plaż tunezyjskich Jedna z plaż tunezyjskich AG

Nareszcie dobra wiadomość - w ostatnim (13 w tym roku) tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży odnotowano wzrost liczby rezerwacji w o 11,6 proc. oraz wzrost o 8,6 proc. liczby klientów.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 80,6 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 10,1 proc. a autokarowe – 9,2 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 58,2 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 46,9 proc., zaś liczba samolotówek - o 1,7 proc.
Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę utrzymujący się od jedenastu tygodni na pozycji dziewiątej Cypr. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Chorwacja, Egipt, Portugalia, Turcja, Cypr i Albania. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i cztery hiszpańskie a na podium znajdują się Korfu, Zakyntos i Heraklion. Najmniej kosztują imprezy na Rodos (2 587 zł) i Burgas (2 097 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (3 171zł) i na Majorce (3 213 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 12,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 18,6 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 25,4 proc., zaś autokarówek wzrosła o 22,9 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 8,5 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 81,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Hiszpania (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +57 proc.). Dalej zaś: Grecja (+6 proc.), Bułgaria (+118 proc.), Włochy (+51 proc.), Egipt (minus 73 proc.), Turcja (minus 73 proc.), Portugalia (+ 73 proc.), Chorwacja (+112 proc.), Cypr (+26 proc.) i Austria (+120 proc.). Zwracają uwagę znajdujące się od kilku tygodni na dwudziestej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 137 proc oraz na pozycji szesnastej Polska ze wzrostem wynoszącym 181 proc.