Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
WizzAir: 19 nowych tras z Polski
W 2017 roku WizzAir przewiózł ponad 8 mln pasażerów z Polski, a w przyszłym roku uruchomi 19 nowych połączeń do naszego kraju
Czytaj więcej...
Sun&Fun z nową gwarancją
Firma Blue Style, właściciel marki Sun&Fun Holiday przedstawiła nową gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 7 339 200 zł.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • WizzAir: 19 nowych tras z Polski
  • Sun&Fun z nową gwarancją
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 27 styczeń 2014 09:58

Oferta letnia droższa niż przed rokiem

Napisane przez AG
Oferta letnia droższa niż przed rokiem AG

W czwartym tygodniu stycznia średnie ceny imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosły o 14 złotych.

Analiza cen wyjazdów opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej, tym razem odnosi się do szczytu wakacji definiowanego jako 1 - 8 sierpnia.
Firma zanalizowała również oferty last minute na drugą połowę lutego.
Analiza high season pokazuje, że w czwartym tygodniu stycznia średniej ceny imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosły o 14 złotych (poprzednio wzrosły one o 2 złote). Najwięcej wzrosły ceny na kierunkach zachodnich czyli Portugalii, Maroku, Hiszpanii i Balearach – odpowiednio o 84, 38 i po 36 złotych. Najbardziej spadły ceny na Krecie – o 37 złotych, a nieznacznie na Tureckiej Riwierze i w Tunezji – o 9 i 6 złotych. Generalnie w porównaniu do cen wyjazdów zimowych ceny lata wykazują sporą stabilność ponieważ popyt jest duży i stabilny, a na ruchy dostosowawcze cen wyjazdów wakacyjnych jest jeszcze wiele czasu.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja.

Chociaż notujemy wzrosty średnich cen, to na siedmiu głównych kierunkach są wyższe od ich zeszłorocznych poziomów o zaledwie 58 złotych. Tańsze są Synaj i Egipskie Wybrzeże o 30 i 10 złotych, a pozostałe są droższe: Tunezja o 50, Kreta oraz Turecka Riviera o po 70 złotych, Bułgaria i Wyspy Kanaryjskie o 90 i 165 złotych. Z dużych organizatorów taniej niż przed rokiem sprzedaje jedynie Rainbow Tours – średnio o 42 złote, a reszta o 20 -130 złotych drożej.
Pomimo tego wydaje się, że jest to bardzo dobry czas na zakupy ponieważ poziomy te są i tak sporo niższe aniżeli w maju - czerwcu 2013 roku. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 290 złotych (10,5 procenta), przy czym najmniejsza jest ona w przypadku Bułgarii – 194 złote, a największa Wysp Kanaryjskich – 413 złotych. Procentowo największą różnicę notuje Synaj (ceny niższe o 12 proc.), a najmniejszą Bułgaria - 7,5 procenta.
Średnia cena last minute dla wyjazdów na ferie zimowe (03.02 – 17.02.2014) wzrosła o około 50 złotych w porównaniu z okresem sprzed tygodnia. Największy spadek odnotowano na Wyspach Kanaryjskich – o 100 złotych, minimalny w Maroku – o 15 złotych, a za to spore wzrosty były na Synaju, Egipskim Wybrzeżu oraz w Tunezji – odpowiednio o 60, 120 i 150 złotych. W zeszłym tygodniu najmniej przeceniały „lasty" Itaka oraz BeeFree.
W superlastminutes na najbliższy tydzień tanio dostępna była Taba (jedyna na Synaju, po średnio 1450 złotych), Tunezja za około 1660 złotych (drożej o 180 złotych niż przed tygodniem) oraz mocno przecenione Gran Canaria i Teneryfa (po 2000 i 2300 złotych. Brakowało natomiast ofert na Lanzarote i Maderę.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: Obserwowana dodatnia różnica cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym nie jest duża i może być zbliżona do wskaźników przyrostu kosztów. Jednocześnie złoty wykazuje kursy bliskie poziomom ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecnie realizowane marże mogą być podobne do zeszłorocznych, co jest dobrym prognostykiem dla kondycji biur podróży, chociaż rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym.