Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
WizzAir: 19 nowych tras z Polski
W 2017 roku WizzAir przewiózł ponad 8 mln pasażerów z Polski, a w przyszłym roku uruchomi 19 nowych połączeń do naszego kraju
Czytaj więcej...
Sun&Fun z nową gwarancją
Firma Blue Style, właściciel marki Sun&Fun Holiday przedstawiła nową gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 7 339 200 zł.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • WizzAir: 19 nowych tras z Polski
  • Sun&Fun z nową gwarancją
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 17 marzec 2016 18:01

Coraz więcej Polaków wyjeżdża zimą na narty

Napisane przez MG
Coraz więcej Polaków wyjeżdża zimą na narty archiwum SkiAmade

Według Travelplanet.pl liczba narciarzy, rezerwujących w tym sezonie wakacje z biurami podróży wzrosła o 9 proc.
Travelplanet.pl podsumował już wyjazdy narciarskie zrealizowane od 10 grudnia i te zarezerwowane do początku kwietnia. 29 proc. turystów, wyjeżdżających z biurami podróży zdecydowało się na wyjazd na narty. W poprzednim sezonie narciarze stanowili 24 proc. wyjeżdżających.

W sumie na narty od grudnia do początku kwietnia wyjechało i zarezerwowało wyjazd o 9 proc. więcej narciarzy Ale w porównaniu do sezonów 2011/12 i 2012/13 to aż o 38 proc. więcej.
Czterech na pięciu miłośników narciarstwa podróżuje własnym samochodem. Również wyjazdy w niskim sezonie (grudzień do Bożego Narodzenia, styczeń i od drugiej połowy marca do końca sezonu) wciąż stanowią mniej więcej połowę wszystkich narciarskich wakacji z biurami podróży.
Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów są Włochy – 60 proc. narciarzy i Austria – 24 proc.
Najchętniej odwiedzane włoskie ośrodki narciarskie to miejscowości w Val di Sole (Folgarida, Marilleva) oraz połączona z nimi wyciągami i trasami Madonna di Campiglio leżąca w sąsiedniej dolinie Val Rendena.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, powiedział: “Wciąż wyraźnie działa magia Madonny, włoskiej stolicy narciarstwa, gdzie można pojeździć mieszkając w znacznie tańszej Folgaridzie czy Marillevie, usytuowanych tuż przy dolnych stacjach wyciągów.”


Austriackie topowe stacje wśród polskich narciarzy to niezmiennie Kaprun – Zell am See i miejscowości w Zillertal. Obydwie położone są przy lodowcach (Kitzsteinhorn i Hintertux). Tuż za nimi plasuje się Bad Kleinkircheim w Karyntii.

Radosław Damasiewicz skomentował: “Rodzinne miasto legendy austriackiego narciarstwa Franza Klammera przyciąga narciarzy ofertami free ski skonstruowanymi podobnie jak we Włoszech oraz słynnymi rzymskimi termami objętymi podobną promocją.”

Frekwencja narciarzy z Polski w czeskich ośrodkach narciarskich wzrosła z 4 do 6 proc. Łączenie ośrodków, wspólne karnety na kilka z nich zostało dostrzeżone przez naszych narciarzy. Z danych rezerwacyjnych wynika, że Czechy i Słowacja do pewnego stopnia stały się alternatywą dla miłośników austriackich stoków. O ile popularność Włoch wśród narciarzy jest stała – to ok. 60 proc. wyjazdów – to w tym sezonie Austria straciła ok. 5 proc. polskich narciarzy, kosztem Czech (wzrost z 4 do 6 proc.) i Słowacji (wzrost z 1,5 do 3 proc.)

Średni koszt, jaki ponoszą narciarze na tygodniowe wyjazdy to teraz 1425 zł. W ubiegłym sezonie wydawali oni w biurach podróży średnio 1470 zł. W ubiegłym sezonie na wyżywienie ze śniadaniami i obiadokolacjami zdecydowało się 63 proc. narciarzy a 33 pojechało do apartamentów z wyżywieniem własnym. W tym sezonie 64 proc. zarezerwowało sobie narty z wyżywieniem co najmniej HB a 31 proc. zdecydowało się na apartamenty z wyżywieniem we własnym zakresie.
Najdroższe narciarskie wakacje turyści spędzali we Francji i Szwajcarii – to koszt ok. 2200 zł za osobę za szusowanie we włoskich ośrodkach narciarz płacił średnio 1568 zł a w austriackich –1345 zł.

Radosław Damasiewicz ocenił: “Od kilku sezonów obserwujemy zmniejszającą się lukę cenową pomiędzy wakacjami w hotelach z wyżywieniem i w apartamentach. Te pierwsze w Austrii wyraźnie staniały, zaś we Włoszech nie wzrosły. Natomiast koszt pobytu w apartamentach bez wyżywienia wzrósł w Austrii o ok. 6 proc a we Włoszech o 10 proc.”

W efekcie z 58 proc. do 63 proc. wzrósł odsetek narciarzy wybierających pobyty we włoskich hotelach z co najmniej śniadaniami i obiadokolacjami. W wypadku Austrii czyni tak aż 70 proc. narciarzy. Z kolei zauważalnie spadły wyjazdy do apartamentów z wyżywieniem we własnym zakresie. We Włoszech z 40 do 34 proc. a w Austrii z 30 do 26 proc.
Skąd natomiast znacznie wyższa popularność włoskich stoków niż austriackich, skoro średni koszt pobytu jest niższy w tych drugich o 200 – 250 zł a i dojazd bliższy o ok. 300 km.

Najważniejsze fakty i liczby

9 proc. – o tyle wzrosła liczba narciarzy, rezerwujących w tym sezonie wakacje z biurami podróży. Obecnie niemal co trzeci turysta, który wyjeżdżał zimą z biurem podróży wybierał narty lub snowboard
80 proc. – taki odsetek narciarzy jedzie na zimowe wakacje własnym samochodem
60 proc. – tylu narciarzy wybrało tej zimy szusowanie we Włoszech
24 proc. – tylu narciarzy wybrało tej zimy szusowanie w Austrii
3 proc. – o tyle staniały narciarskie wakacje tej zimy. Przeciętny koszt, jaki ponosi miłośnik białego szaleństwa na wypoczynek za pośrednictwem biura podróży to 1425 zł
64 proc. – tylu narciarzy zarezerwowało sobie hotele z wyżywieniem co najmniej HB
31 proc. – tylu narciarzy zdecydowało się na apartamenty z wyżywieniem we własnym zakresie
150 zł – o tyle zmniejszył się średni koszt narciarskiego wypoczynku w hotelu z wyżywieniem w Austrii
100 zł - o tyle zwiększył się średni koszt narciarskiego wypoczynku w apartamentach bez wyżywienia we Włoszech
Zillertal, Kaprun – Zell am See – najchętniej wybierane ośrodki w Austrii przez polskich narciarzy
Val di Sole, Livigno - najchętniej wybierane ośrodki we Włoszech przez polskich narciarzy