Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
LEO Express szuka agentów
LEO Express poszukuje punktów sprzedaży agencyjnej na trasach swoich przejazdów.
Czytaj więcej...
II Forum Promocji tuż, tuż
Startujemy 9 listopada o godz. 9:00. Prelekcje wygłoszą najlepsi fachowcy od promocji turystycznej: Ewelina Bartoszewska-Kman, Piotr Dwurnik, Jan Mazurczak, Agnieszka Puszczewicz, Agnieszka Sikorska, Izabela Stelmańska.
Czytaj więcej...
Zielony Listopad w Puszczy
Zielony Listopad” jest inicjatywą Koalicji Mieszkańców Puszczy - grupy ludzi działających na rzecz zachowania naturalnych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.
Czytaj więcej...
Smaki Dubaju
Gdzie warto w Dubaju zjeść i jakie potrawy skosztować, aby poczuć charakterystyczny smak Dubaju
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • LEO Express szuka agentów
  • II Forum Promocji tuż, tuż
  • Zielony Listopad w Puszczy
  • Smaki Dubaju

Reklama

Reklama

czwartek, 18 luty 2016 21:54

Klienci Travelplanet.pl wybierają egzotykę

Napisane przez MG

Według statystyk Travelplanet.pl od jesieni do wiosny na wycieczki do krajów egzotycznych wyjechało lub zarezerwowało wyjazd 15 procent turystów, podróżujących za granicę. W porównywalnym okresie 2014/15 było to niecałe 8 proc. turystów.

Wyjazdy tego typu staniały średnio o 1300 zł od osoby.
Analiza statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, dotycząca wyjazdów egzotycznych (wyjazdy od października do połowy kwietnia, zarezerwowane do połowy lutego) pokazuje, że w tym sezonie średni koszt takich wypraw to ok. 6100 zł. W porównaniu do poprzedniego „egzotycznego" sezonu spadł aż o blisko 1300 zł (z ok. 7400 zł).
Atrakcyjna cenowo oferta egzotycznych wyjazdów to jeden z najważniejszych motorów tego popytu. Widać wyraźnie, że o ile wzrost średnich kosztów egzotycznego wyjazdu nie zniechęca turystów (w sezonie 2014/15 były one znacząco wyższe niż rok wcześniej a mimo to na drugi koniec świata wyjechało o 3,5 proc. turystów więcej), o tyle znaczący spadek kosztów może spowodować wręcz eksplozję zainteresowania.

Tajlandię, jako najchętniej wybierane miejsce na egzotyczne wyprawy, w tym sezonie zastąpiła Dominikana. Liczba turystów na tym kierunku niemal podwoiła się, choć odsetek pozostaje niemal ten sam – to ok. 14 proc. Podobnie jest w wypadku Kuby, wicelidera popularności w tym sezonie (13,5 proc. turystów). Za wzrostami wyjazdów na Karaiby stoją poważne obniżki kosztów takich wypraw: w wypadku Dominikany spadły o ok. 500 zł od osoby (do 6665 zł) a Kuby – aż o 900 zł (do ok. 6900 zł).

Ale koniunkturę na egzotyczne wyjazdy nakręciły przede wszystkim Chiny (wzrost popularności z ok. 5 do 7,5 proc.) i Kenia (z ok. 4,5 do 8 proc.). Wyjazd do Państwa Środka kosztuje w tym sezonie średnio 3400 zł (w ubiegłym – ponad 4400 zł od osoby). Podobnie jest w wypadku Kenii – w tym wypadku koszt afrykańskich wakacji spadł również o ok. 1000 zł od osoby (do 4600 zł) co natychmiast przełożyło się na niemal podwojenie odsetka turystów. Tymczasem lider ubiegłego sezonu, Tajlandia, jest wciąż prawie tak drogi jak wcześniej – to ok. 6100 zł od osoby (spadek kosztów o 100 zł). Stąd spadek wyjazdów z 15 do ok. 10 proc.
Najtańsze w wypadku egzotyki są obecnie Emiraty Arabskie i Gambia – ceny zaczynają się odpowiednio od ok. 2700 zł i 3000 zł za przelot, 7 dni pobytu w hotelu ze śniadaniami i obiadokolacjami. Od 3500 zł kosztuje tydzień w Kenii z dwoma posiłkami. Ale hitem cenowym tego sezonu są jednak dziewięciodniowe wyprawy do Chin. Zwiedzanie Pekinu i okolic z noclegami w hotelu 3* i wyżywieniem kosztuje ok. 3000 zł od osoby. Popularność tego kierunku znacznie wzrosła, ale wciąż nie dorównuje Dominikanie czy Kubie. To kraje, w których ceny wypoczynku są znacznie wyższe (najtańsza oferta w Travelplanet.pl to 6 dni na Dominikanie, Hotel 3* AI za ok. 4800 zł od osoby) a mimo to cieszą się większą popularnością. A i realny koszt pobytu, jaki ponoszą turyści za wakacje w tych krajach – od 6600 do 6900 zł za osobę – jest znacząco wyższy od najtańszych ofert. W wypadku najpopularniejszej w tym sezonie Dominikany oraz Kuby koszt pobytu buduje wybór luksusowych hoteli (4* i 5*) oraz powszechnie wybierane wyżywienie