Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
LEO Express szuka agentów
LEO Express poszukuje punktów sprzedaży agencyjnej na trasach swoich przejazdów.
Czytaj więcej...
Konkurs VisitSweden!
Na stoisku VisitSweden na TT Warsaw można wygrać pobyt w Malmö.
Czytaj więcej...
Zielony Listopad w Puszczy
Zielony Listopad” jest inicjatywą Koalicji Mieszkańców Puszczy - grupy ludzi działających na rzecz zachowania naturalnych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.
Czytaj więcej...
Smaki Dubaju
Gdzie warto w Dubaju zjeść i jakie potrawy skosztować, aby poczuć charakterystyczny smak Dubaju
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • LEO Express szuka agentów
  • Konkurs VisitSweden!
  • Zielony Listopad w Puszczy
  • Smaki Dubaju

Reklama

Reklama

poniedziałek, 11 styczeń 2016 16:08

Pierwsi w Polsce trenerzy przewodnictwa wyszkoleni.

Napisane przez MG
Pierwsi w Polsce trenerzy przewodnictwa wyszkoleni. materiały prasowe

Pierwsze w kraju szkolenie „Train the Trainer" przeprowadzane przez fachowców z World Federation of Tourist Guide Associations a zorganizowamne przez PIT i dofinansowane przez MSiT sobiegło końca.

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników ze światowymi standardami pracy przewodników turystycznych opracowanymi przez Federację oraz nauka umiejętności trenerskich potrzebnych do prowadzenia szkoleń. Zajęcia były prowadzone po polsku i angielsku przez trenerów Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych.
Szkolenie „Train the Trainer" trwało 14 dni. Podczas pierwszego tygodnia uczestnicy doskonalili swój warsztat przewodnicki poznając standardy WFTGA w zakresie budowania komentarza krajoznawczego oraz prowadzenia trasy pieszej, autokarowej i muzealnej. Zajęcia stacjonarne miały aktywną formę, uczestnicy dzielili się własnym doświadczeniem i poznawali metody pracy przewodników z zagranicy. Większość zajęć odbywała się w terenie i autokarze, bowiem federacja kładzie nacisk na praktyczną naukę zawodu. Dodatkowo odbyły się wykłady i warsztaty z zakresu obsługi grup z niepełnosprawnościami, turystki odpowiedzialnej, różnic międzykulturowych i psychologicznych uwarunkowań zachowań uczestników imprez turystycznych. Ta część szkolenia zakończyła się trzyetapowym egzaminem.

Drugi tydzień przeznaczony był na naukę umiejętności trenerskich. Głównym celem szkolenia „Train the Trainer" jest bowiem przygotowanie jego uczestników do prowadzenia kursów dla przewodników turystycznych, zgodnie ze standardami World Federation of Tourist Guide Associations. Uczestnicy zapoznawali się ze sposobem projektowania szkoleń oraz poznawali tajniki warsztatu trenerskiego. Główny nacisk został położony na aktywne i praktyczne metodami nauczania. Przyszli trenerzy mogli sprawdzić się w roli trenera przeprowadzając mini-szkolenia dla zaproszonych studentów turystki i rekreacji. Ta część szkolenia zakończyła się 3-etapowym egzaminem.

Obecnie prace egzaminacyjne złożone w Warszawie dotarły do Wiednia, gdzie odbędzie się ich ostateczna ewaluacja. To właśnie w Wiedniu znajduje się siedziba World Federation of Tourist Guide Associations. WFTGA to największa organizacja skupiająca przewodników turystycznych. Zrzesza ponad 200 000 przedstawicieli zawodu z ponad 80 krajów. Jej głównym celem jest nawiązywanie współpracy ze stowarzyszeniami przewodników turystycznych, przewodnikami indywidualnymi i podmiotami kształcącymi kadry turystyki. Dodatkowo Federacja reprezentuje na całym świecie profesjonalnych przewodników turystycznych, dba o promowanie i ochronę ich interesów zawodowych między innymi poprzez budowanie wizerunku profesji przewodnika turystycznego i rekomendowanie korzystania z usług przewodników-profesjonalistów. Federacji zależy także na wprowadzaniu zasad turystyki zrównoważonej i w tym zakresie promuje uniwersalne zasady etyki i kodeks dobrych praktyk w zawodzie przewodnika turystycznego. Celom statutowym służy rozwijanie programu szkoleniowego zwiększanie jakości usług przewodnickich.

Osoby, których prace egzaminacyjne zostaną ocenione pozytywnie w Wiedniu, otrzymają tytuł „Narodowego Trenera WFTGA" i będą mogły prowadzić w Polsce kursy dla przewodników turystycznych zgodnie ze standardami Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, powiedział: „Bardzo nam zależy na wysokim poziomie usług świadczonych przez polskich przewodników turystycznych. Ich praca przekłada się na budowanie wizerunku naszego kraju w oczach turystów oraz satysfakcję z uczestnictwa w wycieczce. Już niedługo Polska zyska trenerów, którzy poprowadzą szkolenia podstawowe i uzupełniające dla przewodników turystycznych, zgodnie ze światowymi standardami kształcenia w tym zawodzie."

Dominika Nogier, uczestniczka szkolenia, dodał: „Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami z naszymi koleżankami i kolegami „po fachu", a także adeptami przewodnictwa turystycznego. W prowadzonych szkoleniach chcemy wykorzystywać nasze, polskie, doświadczenia zawodowe i uzupełniać je światowymi standardami, przekazanymi przez World Federation of Tourist Guide Associations."