Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 30 grudzień 2015 23:11

Biura podróży - sprzedaż wciąż spada

Napisane przez MG
Jedna z plaż egipskich Jedna z plaż egipskich AG

Kryzys na polskim rynku turystycznym wciąż trwa. W ostatnim tygodniu, w biurach podróży odnotowano o minus 30,6 proc. mniej rezerwacji niż w analogicznym okresie roku 2014 oraz aż o minus 34,6 proc. klientów.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX , który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 82,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 10 proc. a autokarowe – 7,5 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 9,3 proc., imprez z dojazdem własnym - o minus 24 proc., liczba samolotówek zaś zmalała aż o minus 37,4 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca po raz drugi wysoka pozycja Cypru. Dycha wygląda następująco: Hiszpania, Grecja, Egipt, Bułgaria, Włochy, Turcja, Portugalia, Cypr, Dominikana i Austria. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się po trzy greckie i hiszpańskie a na podium znajdują się Fuerteventura, Heraklion i Teneryfa. Najmniej kosztują imprezy w Marsa Alam (2 044 zł) i Hurghadzie (2 013 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (3 047 zł) i w na Fuertventurze (2 835 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 31,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 36,3 proc., imprez z dojazdem własnym - o minus 0,4 proc., zaś autokarówek zmalała o minus 12,8 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów wzrosła o 3,7 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 78,7 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Hiszpania (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +79 proc.). Dalej zaś: Grecja (+21 proc.), Włochy (+74 proc.), Egipt (minus 62 proc.), Bułgaria (+286 proc.), Turcja (minus 63 proc.), Portugalia (+ 87 proc.), Austria (+120 proc.), Kuba (+122 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie (b.d.). Zwracają uwagę znajdujące się na piętnastej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 176 proc.