16 mln Polaków chce na wakacje
W tym roku na wypoczynek wybiera się 16 516 324 osób, 4 236 707 osób (26 proc.) wybiera się za granicę, a 12 279 622 (74 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16 mln Polaków chce na wakacje
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

czwartek, 26 listopad 2015 01:06

Pakiety dynamiczne rządzą Irlandią

Napisane przez AG
Clare Dunne Clare Dunne MM

Jednym z najciekawszych prelegentów IV Forum Agentów Biur Podróży organizowanego przez Wiadomości Turystyczne była bez wątpienia Clare Dunne z Irish Travel Agents Association. Jej wystąpienie nosiło tytuł: Pakietowanie dynamiczne - początek końca czy szansa na rozwój dla małych organizatorów?

Clare Dunne powiedziała m.in.: "Stoimy w obliczu zupełnie nowej rzeczywistości - skurczyła się oferta produktów oferowanych w pakietach, w Irlandii pozostał o tylko dwóch liczących się touroperatorów. I w Polsce za kilka lat może zajść podobna sytuacja, jak u nas w Irlandii. Kiedy Ryanair zdecydował się wyciąć agentów ze sprzedaży swoich biletów, ci zaczęli bojkotować linię. Jednak klienci inaczej podchodzili do tej sytuacji i w związku z tym agenci musieli się dostosować i zmienić swoje podejście biznesowe. Musieli zacząć korzystać z wielu różnych platform, bo nie dało się już utrzymać na konkurencyjnym rynku wyłącznie korzystając z GDS.
Przez lata musieliśmy całkowicie zmienić warunki współpracy z liniami lotniczymi. Podczas wielu spotkań zapewniano nas, że agenci są ważnymi partnerami. Jednak mimo tego linie lotnicze nie płacą nam prowizji. Wygenerowaliśmy pół miliarda euro obrotu dla IATA, a mimo to nie zarabiamy na sprzedaży.
Trzeba sobie uświadomić, że we współczesnym świecie, w którym tak powszechne jest używanie internetu, każdy praktycznie może zostać agentem internetowym. W Irlandii obecnie zaledwie 20 proc. rynku stanowią imprezy sprzedawane przez pośredników, resztę klienci kupują sami online. Musieliśmy sporo zmienić, by zaznaczyć swoje miejsce na rynku.
Chciałabym podkreślić, że musimy pamiętać jedno: klientowi jest wszystko jedno, u kogo kupuje, dla niego ważna jest wygoda samego zakupu.
W Irlandii na skutek tej sytuacji, w internecie powstało sporo ofert, łatwo dostępnych. W tej chwili w Irlandii każdy agent biura podróży musi mieć licencję rządową i jednocześnie niewielu pozostało tradycyjnych agentów. Większość z nich jest również organizatorem turystycznym."

Według prelegentki w jej kraju istnieją dwa modele agenta turystycznego. Pierwszy to tani, szybki model agenta online. Drugi zaś, to mały i spersonalizowany agent, znający doskonale produkt i klienta. Według Dunne zniknęli dawni agenci żyjący wyłącznie ze sprzedaży produktów touroperatorów. Klient w dzisiejszych czasach jest świetnie poinformowany o celu podróży, o samym produkcie a agent musi od niego wiedzieć o wiele więcej.

Dunne podsumowała: "Jeśli uważacie, że dynamiczne pakietowanie was nie dotknie, to przypomnę wam, dziś w Irlandii 70 proc. agentów z niego korzysta. A jeszcze kilka lat temu 80 proc. korzystało z pakietów operatorskich. Gdy zaczęliśmy wprowadzać pakiety dynamiczne było u nas 600 agentów, teraz jest ich około 200. Ci którzy przetrwali musieli całkowicie zmienić swój model biznesowy."