Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
WizzAir: 19 nowych tras z Polski
W 2017 roku WizzAir przewiózł ponad 8 mln pasażerów z Polski, a w przyszłym roku uruchomi 19 nowych połączeń do naszego kraju
Czytaj więcej...
Sun&Fun z nową gwarancją
Firma Blue Style, właściciel marki Sun&Fun Holiday przedstawiła nową gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 7 339 200 zł.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • WizzAir: 19 nowych tras z Polski
  • Sun&Fun z nową gwarancją
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 17 listopad 2015 20:33

Travelplanet.pl - first minute coraz popularniejsze

Napisane przez MG
Na plaży tunezyjskiej Na plaży tunezyjskiej AG

Turyści znacznie chętniej niż poprzedniej jesieni rezerwują przyszłoroczne oferty wakacyjne. Magnesem są rabaty dochodzące do 40 proc., możliwość wyboru według bardzo drobiazgowych kryteriów a także gwarancja stuprocentowego wylotu na wakacje, nawet w wypadku bankructwa biura podróży.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, powiedzial: "Zwłaszcza obawa przed upadłością biura podróży powoduje, że odległy termin wylotu i niepewność co do kondycji organizatorów Turystyki jest istotną barierą. Dlatego największy polski multiagent turystyczny od kwietnia bezpłatnie dodaje ubezpieczenie od upadłości biura podróży. To jedyna taka oferta na polskim rynku."

Efekt? Zwielokrotniona sprzedaż oferty na lato 2016 w porównaniu do ubiegłorocznej przedsprzedaży lata. Ale powodem jest również bardzo wczesne przedstawienie katalogów na sezon letni 2016przez touroperatorów.

Radosław Damasiewicz dodał: "Podobnie uczynili oni ubiegłej jesieni, teraz klienci ewidentnie oczekiwali na możliwość wcześniejszego zakupu wakacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że wydarzenia roku 2015 w krajach arabskich spowodowały przesunięcie zainteresowania klientów na kraje europejskie. W związku z większym popytem na Grecje, Bulgarię i Hiszpanię klienci szybciej ruszyli do zakupów przyszłorocznych wakacji by zapewnić sobie teraz urlop w miejscach, do których chcą pojechać, a nie tuż przed wyjazdem, do tych, gdzie ofert jeszcze nie sprzedano."

Z Raportów Podróżnika, publikowanych od kilkunastu lat przez Travelplanet.pl wynika, że sprzedaż w systemie wczesnych rezerwacji (tzw. first minute) systematycznie zyskuje na popularności. Dekadę temu wakacje na więcej niż dwa miesiące przed wylotem rezerwowało ok. 15 proc. turystów. W ubiegłym roku ten odsetek wzrósł do blisko 25 procent.

Damasiewicz skomentował: "Te dane pokazują jak bardzo solidnie wśród turystów utrwala się przekonanie, że rezerwacja na kilka miesięcy przed wyjazdem oprócz ceny zbliżonej do ofert typu last minute daje komfort wyboru określonego kierunku, hotelu itp. a nie zdawanie się na kupowanie tego, czego touroperator jeszcze nie sprzedał. No i ceny wycieczek w systemie wczesnych rezerwacji są naprawdę kuszące."

Przykłady? W pięciu najpopularniejszych wśród polskich turystów krajach (Grecja, Turcja, Bułgaria, Hiszpania, Egipt) wakacje z przelotem można spędzić już za ok. 800 zł (apartamenty na greckiej Riwierze Olimpijskiej, czerwiec)
W najczęściej wybieranym przez turystów standardzie: tydzień z przelotem i w hotelu 4* z wyżywieniem All inclusive i HB wypoczynek z wczesną rezerwacją kosztuje obecnie nieco ponad 1200 zł od osoby w Bułgarii, ok. 1500 zł w Turcji i ok. 1600 zł w Hiszpanii i Grecji. W szczycie letniego sezonu wakacje w tych krajach można obecnie zarezerwować za 1600 – 2000 zł od osoby.
Gdzie i na jakie miesiące turyści najchętniej rezerwują przyszłoroczne letnie wakacje? Przede wszystkim w równym stopniu powodzeniem cieszą się miesiące w szczycie sezonu letniego (lipiec, sierpień) jak czerwiec i wrzesień.
Według jesiennych rezerwacji najbardziej modnym kierunkiem na wakacje będzie w lecie 2016 Grecja – 35 proc rezerwacji, przed Hiszpanią – 19 proc. rezerwacji, i Turcją – 11 proc. rezerwacji. Za letnie wakacje 2016 klienci Travelplanet.pl płacą obecnie średnio nieco ponad 2500 zł od osoby. Na wakacje w Grecji przeznaczają średnio 2400 zł od osoby, w Hiszpanii – 3000 zł a w Turcji – 2700 zł.