Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
Zmienię strukturę kosztów POT, by więcej środków na promocję szło rzeczywiście na promocję. Działam w interesie polskiej gospodarki - powiedział w rozmowie z WaszaTurystyka.pl, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marek Olszewski.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
Malmö stawia na zrównoważony rozwój
Malmö na przestrzeni lat zmieniło się z szarego, pofabrycznego ośrodka w nowoczesne miasto przyszłości, gdzie innowacyjne pomysły w sposób naturalny wcielane są w życie mieszkańców.
Czytaj więcej...
Na Maltę - na spotkanie z latem
By wyrwać się z zimnej rzeczywistości i wreszcie zdjąć ciepłe okrycia - wyjedź na Maltę!
Czytaj więcej...
We Wrocławiu grajmy w zielone
Wspaniałe zabytki, rynek, Ostrów Tumski, krasnale - jeśli to wszystko we Wrocławiu zobaczymy, warto odkryć zieloną stronę miasta. Wiosna to świetny czas, by ruszyć na spotkanie z naturą w stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • Malmö stawia na zrównoważony rozwój
  • Na Maltę - na spotkanie z latem
  • We Wrocławiu grajmy w zielone

Reklama

środa, 21 październik 2015 13:26

Biura podróży - przedsprzedaż na Lato 2016 lepsza niż przed rokiem

Napisane przez MG
Na plaży egipskiej Na plaży egipskiej AG

Przedsprzedaż imprez na przyszły sezon jest o ponad 70 proc. wyższa od zeszłorocznej. Na razie najlepiej sprzedają się Wyspy Kanaryjskie.

W ostatnim tygodniu w biurach podróży liczba rezerwacji na wyjazdy do końca października, spadła w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku o minus 7,3 proc., zaś liczba klientów – o minus 10,8 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX , który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 91,1 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 3,7 proc. a autokarowe – 5 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 39,5 proc. oraz imprez z dojazdem własnym – o 20 proc., liczba samolotówek zmalała o minus 13,5 proc.

Raport po raz pierwszy pokazuje też dane na temat przedsprzedaży na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem, tym razem była Hiszpania. na pozostalych miejscach znalazły się: Egipt, Cypr, Maroko, Włochy, Portugalia, Turcja, Tunezja, Grecja i Malta.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to w pierwszej dziesiątce znalazły cztery lotniska hiszpańskie i trzy egipskie. Pierwsza trójka to Marsa Alam, Fuerteventura i Lanzarote.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Sharm El Sheik (2 183 zł) i Marsa Alam (2 240 zł). Najdrożej jest w Pafos ( 3 053) i na Lanzarote (2 908 zł).
Jesli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów: Hiszpania, Włochy, Grecja, Egipt, Portugalia, Kuba, Bułgaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Austria i Turcja.
Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków - cztery z Wysp Kanaryjskich a na podium znajdują się Teneryfa, Fuerteventura i Hurghada. Najmniej kosztują imprezy w Warnie (1 968 zł) i w Hurghadzie (2 562 zł). Najdrożej jest na Gran Canarii (3 681 zł) i Teneryfie (3 314 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2015 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 4,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 6,1 proc., imprez z dojazdem własnym - o minus 4 proc., zaś autokarówek wzrosła o 34,6 proc.
Dynamika sprzedaży oferty lato 2016 wzrosła o 72,2 proc. Sprzedaż samolotówek wzrosła o 114,9 proc., autokarówek - o 62,6 proc., imprez z dojazdem własnym zmalała o minus 1,1 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2015 liczba klientów wzrosła o 3,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 88 proc. wszystkich imprez.
Z kolei od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów wzrosła o 29,9 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 73,4 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedawały i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza dziesiątka pozostała bez zmian. Na piętnastym miejscu (po raz czternasty w pierwszej dwudziestce) - znalazła się Polska (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 95,7 proc.), zaś na miejscu trzynastym – Albania (+78,1). Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja( w porównaniu z ubiegłym rokiem +21,6 proc.). Dalej zaś: Turcja (+7,7 proc.), Hiszpania (+ 16,1 proc.), Egipt (minus 15,9 proc.), Bułgaria (+17,5 proc.), Włochy (+35,1 proc.), Tunezja (minus 61 proc.), Portugalia (+ 22,7 proc.), Chorwacja (minus 2,9 proc.), Cypr (+14,1 proc.).