Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
Zmienię strukturę kosztów POT, by więcej środków na promocję szło rzeczywiście na promocję. Działam w interesie polskiej gospodarki - powiedział w rozmowie z WaszaTurystyka.pl, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marek Olszewski.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
Malmö stawia na zrównoważony rozwój
Malmö na przestrzeni lat zmieniło się z szarego, pofabrycznego ośrodka w nowoczesne miasto przyszłości, gdzie innowacyjne pomysły w sposób naturalny wcielane są w życie mieszkańców.
Czytaj więcej...
Na Maltę - na spotkanie z latem
By wyrwać się z zimnej rzeczywistości i wreszcie zdjąć ciepłe okrycia - wyjedź na Maltę!
Czytaj więcej...
We Wrocławiu grajmy w zielone
Wspaniałe zabytki, rynek, Ostrów Tumski, krasnale - jeśli to wszystko we Wrocławiu zobaczymy, warto odkryć zieloną stronę miasta. Wiosna to świetny czas, by ruszyć na spotkanie z naturą w stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • Malmö stawia na zrównoważony rozwój
  • Na Maltę - na spotkanie z latem
  • We Wrocławiu grajmy w zielone

Reklama

wtorek, 15 wrzesień 2015 16:48

Biur podróży – rośnie sprzedaż

Napisane przez AG
Jeden z hoteli egipskich Jeden z hoteli egipskich AG

W drugim tygodniu września w biurach podróży znowu lepsza sprzedaż niż w ubiegłym roku. Dużo popularniejsze niż rok temu są imprezy autokarowe i z dojazdem własnym, jednak samolotówki to wciąż ponad 90 proc.

W ostatnim tygodniu w biurach podróży liczba rezerwacji w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku wzrosła o 6.9 proc., zaś liczba klientów – o 6,3 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 94,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 1,8 proc. a autokarowe – 3,9 proc. W ostatnim tygodniu, w, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 45,2 proc., imprez z dojazdem własnym – o 46,3 proc., liczba samolotówek o 4,6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem, trzydziesty czwarty tydzień z rzędu, była Grecja, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce znalazły się: Turcja, Hiszpania, Egipt, Włochy, Bułgaria, Cypr, Portugalia, Chorwacja, Tunezja. Już na dobre w pierwszej dziesiątce , i to na pozycji siódmej, zadomowił się Cypr. Do pierwszej dziesiątki wróciła Tunezja.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to w pierwszej dziesiątce znalazło się sześć greckich i dwa tureckie. Pierwsza trójka to Antalya, Heraklion i Rodos.

Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Antalyi (1 920zł) i w Marsa Alam (1 858 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze ( 2969) i w Chanii (2 398 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w maju, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2015 w sierpniu spadła o minus 0,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego . Sprzedaż wycieczek samolotowych spadła o minus 2,5 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 25,7 proc., zaś autokarówek wzrosła o 32,4 proc. Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2015 liczba klientów wzrosła o 3,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 87,8 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza dziesiątka pozostała bez zmian. Na dwudziestym miejscu (po raz dwunasty w pierwszej dwudziestce) - znalazła się Polska (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 56,4 proc.), zaś na miejscu trzynastym – Albania (+65,8). Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja( w porównaniu z ubiegłym rokiem ( +17,4 proc.). Dalej zaś: Turcja (+7,1 proc.), Hiszpania (+ 12,3 proc.), Egipt (minus 15 proc.), Bułgaria (+9,5 proc.), Włochy (+31,5 proc.), Tunezja (minus 59,6 proc.), Portugalia (+ 19 proc.), Chorwacja (minus 4,8 proc.) i Cypr (+10,3 proc.).