Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

poniedziałek, 31 sierpień 2015 14:59

ITRP – uszczelnić obecny system zabezpieczeń

Napisane przez MG

Izba Turystyki Rzeczypospolitej opublikowała komentarz dotyczący upadłości biura Alfa Star. Czytamy w nim m.in.: Upadłość Alfa Star jest wykorzystywana do pokazania, że zabezpieczenia organizatorów turystyki na rzecz klientów są nie doskonałe i tylko następny podatek zbierany od wszystkich touroperatorów rozwiąże sprawę.

Oto treść komentarza: Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej:
Z niepokojem nasłuchujemy doniesień medialnych na temat upadłości BP Alfa Star. W części z nich „straszy" się klientów biura Alfa Star, że gwarancja w wysokości 20 mln PLN nie wystarczy na sprowadzenie wszystkich klientów do kraju oraz nie będzie wystarczająca na zaspokojenie roszczeń klientów, którzy wpłacili już zaliczki lub opłacili swój urlop i na niego nie wyjadą.
Analizując bardziej szczegółowo, jeżeli przeliczy się kwotę ubezpieczenia tylko na sprowadzenie klientów, których przebywa ponad 1 600 za granicą, to na każdego klienta przypada ok. 12 500 PLN.
Na tej podstawie uważamy, że kwota gwarancji realnie zaspokoi wszystkich klientów BP Alfa Star, którzy aktualnie przebywają na zorganizowanych imprezach oraz mamy nadzieję, że wystarczy na zwrot w całości wpłaconych środków osób, które jeszcze nie wyjechały.
Upadłość Alfa Star jest wykorzystywana do pokazania, że zabezpieczenia organizatorów turystyki na rzecz klientów są nie doskonałe i tylko następny podatek zbierany od wszystkich touroperatorów rozwiąże sprawę.
Daje to podstawy do tworzenia niepotrzebnych spekulacji nad przywróceniem - odrzuconego już projektu obligatoryjnego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
ITRP wiele razy postulowała, aby uszczelnić obecny system, częściowo udało to się to po 2012 roku. Dalej jest kilka spraw, które mogłyby przyśpieszyć sprowadzanie turystów do kraju, dotyczy zwłaszcza list ubezpieczeniowych na podstawie ,których można ustalić gdzie przebywają turyści, ilu jest ich w danym kraju. Dane takie powinien przekazać ubezpieczyciel upadłej firmy .
Zwracamy się do Ministerstwa Sportu i Turystyki aby objęło rozliczenie obecnej upadłości szczególnym nadzorem w zakresie wydawania środków z gwarancji. Celem ITRP, jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Znaczy to m.in. że jeżeli będzie to korzystne, turyści powinni dalej kontynuować imprezy turystyczne, a następnie powrócić zgodnie z założonymi i częściowo już opłaconymi środkami transportu.
Apelujemy do członków Zarządu Alfa Star, aby przekazali wszystkie istotne informacje na temat, opłaconych świadczeń w hotelach, liniach lotniczych oraz pozostałych informacji niezbędnych do rozwiązania powstałej sytuacji. Liczymy również, że rezydenci Alfa Star obejmą opieką turystów w tak trudnej dla nich sytuacji, do momentu zakończenia imprez i wylotu do Polski.
Mazowiecki Urząd Marszałkowski, który jest beneficjentem gwarancji powinien wykorzystać w swoich działaniach również samorządy turystyczne celem znalezienia jak najlepszych i korzystnych powrotów dla turystów Alfa Star. Powyższe działania pozwolą na rozważne wydawanie środków z gwarancji, dzięki temu będziemy mogli liczyć, że gwarantowane środki będą wystarczą dla wszystkich klientów biura Alfa Star.
Jesteśmy zawsze otwarci na dyskusję nad systemem organizacji i zabezpieczenia turystów oraz podmiotów działających w branży turystycznej. Dlatego proponujemy aby dalsze rozważania na temat zabezpieczeń kontynuować po zamknięciu i przeanalizowaniu zakończonego sezonu letniego 2015.
Zarząd ITRP