16 mln Polaków chce na wakacje
W tym roku na wypoczynek wybiera się 16 516 324 osób, 4 236 707 osób (26 proc.) wybiera się za granicę, a 12 279 622 (74 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16 mln Polaków chce na wakacje
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

wtorek, 07 styczeń 2014 10:09

Ciągły spadek cen wyjazdów na ferie

Napisane przez AG
Plaża w Agadirze Plaża w Agadirze AG

Średnia obniżka cen wobec ostatniego tygodnia wyniosła ponownie 8 złotych.

Wyniki kolejnej analizy cen imprez turystycznych opracowanej przez firmę TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmują drugą połowę lutego, czyli okres ferii zimowych dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego kontynuują łagodne spadki. Średnia obniżka cen wobec ostatniego tygodnia wyniosła ponownie 8 złotych. Niewielkie wzrosty średnich cen wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji – odpowiednio o 17 i 14 złotych, a równie niewielkie zniżki odnotowano na Synaju oraz egipskim wybrzeżu – o 12 oraz 13 złotych. Pod koniec roku obserwowaliśmy duży popyt na wyjazdy świąteczne - noworoczne spowodowany korzystnym rozkładem dni wolnych od pracy. W ponoworocznym tygodniu nietypowa sytuacja powstała na Synaju. Niezwykle tanio dostępna była Taba (1300 -1400złotych), a bardzo podrożał Sharm El Sheik, który stał się nieomalże najdroższą destynacją (około 2300 złotych). Relatywnie tanio dostępne były Cypr, Maroko i Gran Canaria. Ceny utrzymała natomiast Tunezja, której w Itace w ostatnim tygodniu nawet zabrakło.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl zaznaczył: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nadal nie ulega większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli najniższe ceny niezmiennie oferuje Tunezja, a średnie ceny na obu kierunkach egipskich są o 250 - 400 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już znacznie droższe. Wysokie ceny na tym ostatnim kierunku przestały spadać, co ma zapewne związek ze zbyt powolnym powrotem Egiptu do łask klientów."

Ceny zimowych imprez na Synaju są na poziomach około 60 złotych niższych niż przed rokiem. Średnie ceny wyjazdów do Tunezji są o kilkanaście złotych droższe, natomiast na egipskie wybrzeże przewyższają ceny zeszłoroczne o około 80 złotych. Za to ceny Maroka znalazły się już o ponad 50 złotych poniżej ubiegłorocznych, ponieważ wówczas wykazywały one wyraźną tendencję zwyżkową. Największe różnice średnich cen – choć systematycznie malejące - nadal odnotowują wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie, a ich zakup wymaga obecnie kwot wyższych już tylko o około 160 złotych wobec okresu sprzed roku. Jest całkiem prawdopodobne, że w warunkach względnie spokojnej sytuacji politycznej w Egipcie będziemy mogli zobaczyć dalsze stopniowe przybliżanie się cen wycieczek na kierunkach kanaryjskich do poziomów ubiegłorocznych.
Ceny wyjazdów na ferie łagodnie spadają, ale za to średnia cena najatrakcyjniejszych last minute wzrosła o około 60 złotych w porównaniu z okresem ubiegłego tygodnia. Największy ich spadek ponownie wystąpił na Synaju – o 60 złotych, a na wszystkich pozostałych kierunkach ceny „lastów" wzrosły w tym najwięcej na Wyspach Kanaryjskich (o 190 złotych) oraz w Maroku (o 140 złotych). W ubiegłym tygodniu „lasty" najmniej przeceniało biuro Itaka a najwięcej Exim Tours.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się jeszcze na niektórych kierunkach zimowych, ale stopniowo zanika wskazuje i komentuje: maleje zatem jej pozytywny wpływ na kondycję finansową biur podróży. Powolne zbliżanie się cen high season do poziomów ubiegłorocznych może też wskazywać na początek końca niedoborów imprez turystycznych."