Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 31 lipiec 2015 16:13

Prezes PIT pisze do szefa MSZ

Napisane przez AG
Paweł Niewiadomski Paweł Niewiadomski archiwum PIT

W ostatnich dniach Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło dość duże zamieszanie w sprawie Turcji – komunikat na stronie MSZ (jak zwykle nieprecyzyjny) przestraszył klientów, z kolei minister Schetyna w wywiadzie radiowym uspokajał. Prezes Polskiej Izby Turystyki wystosował list do ministra z prośbą o ujednolicenie stanowiska MSZ.

Oto treść listu:

Szanowny Panie Ministrze,
branża turystyczna oraz rzesze turystów wybierających Turcję jako kierunek turystyczny z ulgą przyjęły podaną przez Pana informację, że w kurortach turystycznych w Turcji jest bezpiecznie. Szkoda, że informacja ta znikła z komunikatu, który zamieszczony jest na stronie internetowej MSZ. Uważamy, że warto byłoby, aby informacja ta na powrót znalazła się w komunikacie, ponieważ jej brak wprowadził poważny zamęt na rynku turystycznym, szczególnie że mamy akurat szczyt sezonu.

Ulga jest tym większa, iż komunikat MSZ sprzed kilku dni utrzymany w tonie ostrzegawczym spowodował ogromne zamieszanie wokół organizacji imprez turystycznych w Turcji. W tym tygodniu do Polskiej Izby Turystyki dzwonią i piszą setki zdezorientowanych ludzi, którzy zaplanowali lub wykupili wczasy w Turcji.

Dzisiejsze Pana wystąpienie powinno usunąć obawy wystraszonych i rozczarowanych turystów i być odebrane przez nich z zadowoleniem ale, powiedzmy szczerze, pod adresem kierowanego przez Pana resortu pada przy tej okazji wiele uwag krytycznych.

To powinno uzmysłowić jak ważną sprawą jest odpowiedzialność za informacje kierowane przez urząd państwowy do społeczeństwa, zwłaszcza jak tu, gdy informacja dotyczy sprawy bezpieczeństwa osobistego wyjeżdżających za granicę oraz realizowania przez przedsiębiorców.
Nie po raz pierwszy apelujemy, aby publikowane przez MSZ komunikaty były spójne, precyzyjne i wyczerpujące. Niestety, nie można tego powiedzieć o ostatniej Państwa publikacji w sprawie Turcji. Mamy tam bowiem do czynienia z niejasnym dla turystów i niespójnym przekazem, co dało pole do popisu mediom masowym. Wykorzystały one w celu wzbudzenia sensacji niektóre podane przez MSZ informacje i wzbudziły panikę wśród turystów, co odbiło się bardzo negatywnie na polskich przedsiębiorcach i prowadzonej przez nich działalności.

Mamy nadzieję, że organy Państwa, nauczone tym doświadczeniem, będą ostrożniej, z większą uwagą i precyzją formułowały przekazywane przez siebie komunikaty, mając świadomość, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa i jakie mogą być konsekwencje tego typu niejednoznacznej komunikacji.

Z poważaniem,
Paweł Niewiadomski,
prezes Polskiej Izby Turystyki"