Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 30 lipiec 2015 16:22

PIT: podróżujmy z uczciwymi

Napisane przez MG

Ostatnie przypadki oszukania turystów podróżujących do Chorwacji z nieuczciwymi organizatorami wypoczynku potwierdziły to, o czym branża turystyczna od dawna mówi a ostatnia kontrola NIK to potwierdziła – szara strefa w turystyce ma się dobrze. Tym razem skończyło się tylko na starcie czasu i pieniędzy, następnym razem może dojść do nieszczęścia. Polska Izba Turystyki opublikowała komunikat komentujący ostatnie wydarzenia.

Oto treść komunikatu:

Polska Izba Turystyki od dawna przekonuje, że prawdziwie profesjonalny wyjazd turystyczny może odbyć się tylko za pośrednictwem organizatora turystyki działającego w ramach określonych przez prawo. Prawdę tę potwierdziła niedawno Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie na temat stanu turystyki młodzieżowej w Polsce.

Pragniemy podkreślić, że wyjazd do Chorwacji, w wyniku którego grupa została pozostawiona sama sobie bez zapewnionego transportu do Polski, nie odbywał się w ramach wyjazdu będącego imprezą turystyczną zorganizowaną przez zarejestrowane biuro podróży.
Po raz kolejny zaznaczamy konieczność wytężenia działań mających na celu likwidację tzw. szarej strefy w turystyce zorganizowanej. Oferty kierowane do polskich klientów przez różnego rodzaju podmioty podające się za organizatorów turystyki mogą bowiem narażać klientów na niebezpieczeństwo oraz straty finansowe.

Pod koniec lipca w Chorwacji miała miejsce właśnie tego typu sytuacja. Grupa 100 klientów (dwa autokary) udała się na wyjazd w ramach imprezy zorganizowanej niezgodnie ze standardami wymaganych ustawą o usługach turystycznych. Gdy turystom nie zapewniono transportu do Polski, zostali oni pozostawieni sami sobie i musieli zwrócić się o pomoc do władz konsularnych, a także pokryć dodatkowe koszty związane z zapewnieniem im noclegu i transportu. Sprawą zajmuje się już Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, prawdopodobnie zostanie ona też skierowana do prokuratury.

Zauważmy, że tego typu sytuacja nie mogłaby mieć miejsca, gdyby wyjazd odbywał się w ramach imprezy turystycznej, przeprowadzanej zgodnie z polskim prawem. Przypominamy, że komercyjne imprezy turystyczne mogą być realizowane wyłącznie przez organizatorów turystyki posiadających wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz stosowne zabezpieczenie w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej na wypadek niewypłacalności. Każdy podmiot spełniający tego typu wymogi i co za tym idzie, działający w zgodzie z polskim prawem, podlega nadzorowi Urzędu Marszałkowskiego właściwego dla siedziby firmy i widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystycznych i Pośredników Turystycznych.

W związku z tym, że działalność tzw. szarej strefy, czyli podmiotów działających poza wymienionymi powyżej przepisami prawa nasila się z roku na rok, Polska Izba Turystyki stanowczo apeluje o przyspieszenie działań mających na celu likwidację tego zjawiska. Nie pierwszy raz domagamy się od polskich organów Państwa, aby przyspieszyły kompleksową nowelizację ustawy o usługach turystycznych i uskuteczniły kontrolę nad nielegalną działalnością podmiotów podających się za organizatorów turystyki.

Uczulamy też po raz kolejny klientów, aby weryfikowali rzetelność podmiotów, które oferują im usługi turystyczne. Informacje o tym, czy organizator turystyki działa w zgodzie z polskim prawem są publicznie dostępne. Aby sprawdzić wiarygodność touroperatora, można zadzwonić do Urzędu Marszałkowskiego danego województwa, bądź zajrzeć do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Za każdym razem, gdy kupujemy wycieczkę, powinniśmy otrzymać potwierdzenie wpłaty oraz podpisać umowę o imprezę turystyczną.