Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
WizzAir: 19 nowych tras z Polski
W 2017 roku WizzAir przewiózł ponad 8 mln pasażerów z Polski, a w przyszłym roku uruchomi 19 nowych połączeń do naszego kraju
Czytaj więcej...
Sun&Fun z nową gwarancją
Firma Blue Style, właściciel marki Sun&Fun Holiday przedstawiła nową gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 7 339 200 zł.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • WizzAir: 19 nowych tras z Polski
  • Sun&Fun z nową gwarancją
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 29 czerwiec 2015 15:23

Manipiulacja TVN ws Tunezji

Napisane przez MG

Niektóre media prześcigają się w nagonce na biura podróży. Znamienny przykład to relacja TVN. A poniżej drukujemy wyjaśnienie do wywiadu przeprowadzonego na tunezyjskiej plaży z uczestnikiem wyjazdu P. Maciejem K. organizowanego przez biuro Prima Holiday.

Jako organizator wyjazdu niestety odnieśliśmy przykre wrażenie, że przeprowadzony wywiad z turystą Panem Maciejem K. był całkowicie niezgodny z rzeczywistością.
W ramach wyjaśnienia do sprawy pragniemy Państwa zapewnić, iż spółka Prima Holiday jako organizator zaproponowała wszystkich swoim turystom będących świadkami tragicznych zdarzeń, możliwość wcześniejszego powrotu do kraju. Zaproponowany wcześniejszy powrót wyznaczony był na dzień 28 czerwca (niedziela) tj. pierwsze możliwe połączenie do Polski. Jednakże Klient M. K. nie był zainteresowany skorzystaniem z tej możliwości i podpisał w dniu 28 czerwca zaświadczenie, że podjął decyzję pozostania w Tunezji pomimo propozycji wcześniejszego powrotu.

W dniu 28 czerwca udało nam się zakupić dodatkowe miejsca na powrót dla całej grupy Prima Holiday od innego organizatora wyjazdów do Tunezji. Z ponad 30 osób tylko 4 osoby zdecydowały się wracać, byli oni bardzo wdzięczni za naszą reakcję w tej sprawie.
Klienci, którzy zdecydowali się na wcześniejszy powrót otrzymali od nas dodatkowo zapewnienie, iż otrzymają również zwrot utraconych świadczeń hotelowych w związku wcześniejszym powrotem do kraju oraz bilet powrotny, który będzie na koszt Prima Holiday, pomimo braku oficjalnego komunikatu MSZ o ewakuacji.

Kolejną niezgodną z prawdą informacją w przeprowadzonym wywiadzie jest, iż w hotelu przebywa tylko 100 turystów z Polski. Prawdą jest, iż w hotelu jest dużo turystów, również innych narodowości, którzy również zdecydowali się pozostać w Tunezji ( głowie Anglicy).
Ponad to Prima Holiday jako organizator wyjazdu zgłaszała (korespondencja mailowa) do Ambasady prośbę o wsparcie dla Klientów , którzy byli świadkami tragicznego wydarzenia, chociażby poprzez zapewnienie pomocy osoby psychologa lub ewentualnie pracownika ambasady. W odpowiedzi Konsul poinformował nas, że jest w kontakcie z Klientami. Film niestety zawiera dużo niezgodnych z prawdą informacji. Dotychczas wierzyliśmy, że wywiady przeprowadzane TVN24 są rzetelnie przygotowywane i ukazują rzeczywistość, niestety wywiad z Panem P. K. był jednostronny i naszym zdaniem krzywdzący nas jako organizatora, który zastosował wszelkie możliwe środki, aby dać poczucie bezpieczeństwa swoim turystom w tych trudnych chwilach. Ponad to podkreślamy, iż rezydentka Pani Karolina wykazała się wyjątkową empatią, zaangażowaniem i wsparciem dla naszych turystów, za co bardzo jesteśmy jej wdzięczni.

Dlatego bardzo prosimy zaprzestanie wyświetlania tego wywiadu pokazującego nasza postawę w krzywdzącym nas świetle i sprostowanie do sprawy.