Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

środa, 24 czerwiec 2015 08:50

Biura podróży – greckie lotniska wciąż najpopularniejsze

Napisane przez AG
Jeden z hoteli tunezyjskich Jeden z hoteli tunezyjskich AG

W biurach podróży na tydzień przed wakacjami pierwsza dziesiątka najpopularniejszych kierunków – bez zmian. Liczba wyjazdów autokarowych wyższa o ponad 50 proc. niż przed rokiem.

Ubiegły tydzień wypadł świetnie w porównaniu z analogicznym 25.tygodniem 2014 roku – wtedy jednak wypadało Boże Ciało. Stąd liczba rezerwacji w biurach podróży była o 19,5 wyższa, zaś liczba klientów – o 18,5 proc. wyższa.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 91,1 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 3,6 proc. a autokarowe – 5,3 proc. W ostatnim tygodniu, w, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 52,6 oraz imprez z dojazdem własnym – o 17,2 i samolotówek – o 17 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem, dwudziesty drugi tydzień z rzędu, była Grecja, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce znalazły się: Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Tunezja, Portugalia, Chorwacja i Cypr.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to w pierwszej dziesiątce znalazło się sześć greckich i dwa tureckie. Pierwsza trójka to: Antalya, Heraklion i Burgas.

Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Burgas (1 814 zł) i w Hurghadzie (2 005 zł). Najdrożej jest w Chanii (2 505 zł) i w Antalyi (2 512 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w maju, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2015 w ostatnich czterech tygodniach wzrosła o 3,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego . Sprzedaż wycieczek autokarowych wzrosła o 27 proc., imprez z dojazdem własnym o 6,1 proc., zaś samolotówek – o 2,3 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2015 liczba klientów wzrosła o 4,9 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 85,8 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza dziesiątka pozostała bez zmian. Na dwudziestym miejscu – po raz pierwszy – pojawiła się Polska (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 71,1 proc.). Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja( w porównaniu z ubiegłym rokiem ( +13,7 proc.). Dalej zaś: Turcja (+5,9 proc.), Egipt (minus 0,2 proc.), Hiszpania (+ 11,2 proc.), Włochy (+27,9 proc.), Bułgaria (+11,9 proc.), Tunezja (minus 33,3 proc.), Portugalia (+ 12,1 proc.), Chorwacja (minus 4 proc.) i Cypr (+6,5 proc.).