Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 12 grudzień 2013 11:09

Kolejny bardzo dobry tydzień sprzedaży w biurach podróży

Napisane przez AG
Stoisko na bazarze w Marakeszu Stoisko na bazarze w Marakeszu AG

Na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) przedstawił kolejny raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych. To już trzeci tydzień (tym razem od 4 do 11 grudnia), w którym doskonale sprzedaje się zarówno oferta zimowa, jak i letnia. W sumie, w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów o 82,2 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 82 proc.

W tym liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła aż 99 proc.
To kolejny tydzień, który przyniósł najwyższy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2012, w wyjazdach samolotowych – aż o 100,1 proc. Jeśli chodzi o wycieczki autokar + hotel, odnotowano też spory wzrost - o 58,7 proc. Minimalnie wzrosła sprzedaż imprez z dojazdem własnym - o 1,7 proc. Imprezy samolotowe w omawianym tygodniu stanowiły aż 86,3 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,8 proc. a autokarowe – 5 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem w ostatnim tygodniu, to na pierwsza czwórka jest identyczna, jak w dwóch poprzednich tygodniach – na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 17,3 proc., na pozostałych zaś: Turcja (16 proc.), Egipt (15,2 proc.), Hiszpania (12,6 proc.). Na pozostałych pozycjach znalazły się: Włochy (3,6 proc.), Tunezja (3 proc.), Maroko (2,7 proc.), Portugalia (2,1 proc.), Bułgaria (1,7 proc.), oraz Kenia (1,6 proc.).
Wciąż najczęściej wybieramy jako docelowe lotniska egipskie (cztery w pierwszej dziesiątce) i greckie (trzy) - na podium miejsca zajmują : turecka Antalya, egipskie Hurgahda i Sharm El Sheik.
Najmniej kosztują tygodniowe pobyty w: Egipcie – Sharm El Sheik (2330 zł), hurghada (2402 zł) i Turcji – Bodrum (2445 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (3010 zł) i na Fuerteventurze (2912 zł).
I znowu powtórka z ubiegłego tygodnia – to już kolejny raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach tego roku dynamika sprzedaży wyraźnie poszła w górę, osiągając aż 85,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012. Najbardziej w ostatnim miesiącu wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (107,1 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu w roku ubiegłym). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 51,8 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym o 10,6 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 22.7 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła aż o 140,2 proc. Wciąż trwa szaleństwo sprzedaży wycieczek samolotowych na Lato 2014 – ich liczba w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosłą aż o 171,8 proc.!
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu utrzymuje się Hiszpania (15,5 proc. udziału w rynku i 73,9 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiedni: 14,2 proc. i – 2,9 proc.), Grecja (9,5 proc. i 239,4 proc.), Turcja (8,6 proc. i 92,6 proc.) i Włochy (6 proc. i – 17,9 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost zanotowały: Rodos (+345 proc.), Antalya (+191,4 proc) i Agadir (+153,6 proc.). Spadek zanotowała tylko Hurghada (- 16,7 proc.).