Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 07 kwiecień 2015 10:10

Biura podróży – tylko Turcja i Bułgaria tańsze niż przed rokiem

Napisane przez AG
Tureckie wybrzeże Morza Egejskiego Tureckie wybrzeże Morza Egejskiego AG

Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal jest Kos, który jest droższy o 205 złotych, a na Kanarach, po pewnej przerwie, ponownie Teneryfa - droższa o 157 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W tygodniu na przełomie marca i kwietnia w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 ponownie odwróciły trend i wzrosły o 16 złotych (poprzednio spadły też o 16 złotych). Największe zwyżki średnich cen wystąpiły na wyspach Majorka, Kos i Teneryfa - i wyniosły odpowiednio 78, 68 i 59 złotych, a istotniejsze z nich odnotowano na Chalkidiki, Fuerteventurze i Cyprze - o 225, 69 i 18 złotych.

Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku ponownie zmniejszyła się, tym razem o 20 złotych, a ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 78 złotych (tydzień temu o 98 złote). Jest to skutek mniejszych wzrostów cen po zakończeniu I kwartału niż miało to miejsce przed rokiem co może wynikać z większej skali nadpodaży i delikatnie umacniającego się ostatnio złotego. Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, jak Synaj i Marsa Alam - o 232 i 213 złote, do których dołączyła teraz wyspa Kos – o 205 złotych. Różnice cen kierunków egipskich maleją już drugi tydzień z rzędu, co ma wyraźny związek z występującym w tym okresie spadkiem kursu dolara – o prawie 25 groszy, czyli około 6 procent. W tej sytuacji kierunki egipskie kosztują teraz średnio o 213 złotych drożej niż przed rokiem - tydzień temu było to 249 złotych, a przed dwoma 291 złotych. Zmniejszyły się również różnice średnich cen w Tunezji – z 126 do 94 złotych i na kierunkach tureckich – z minus 2 do minus 26 złotych. Nie zmieniła się istotnie różnica wobec średnich cen sprzed roku na kierunkach greckich (spadek z 66 do 64 złotych, a wzrosła na Kanarach – z 70 do 80 złotych.
Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal jest Kos, który jest droższy o 205 złotych, a na Kanarach, po pewnej przerwie, ponownie Teneryfa - droższa o 157 złotych. Obecnie jedynymi dużymi kierunkami, które są tańsze niż przed rokiem pozostają Turecka Riwiera i Bułgaria – odpowiednio o 71 i 47 złotych, a mniejszymi Fuerteventura i Zakynthos tańsze średnio o 58 i 2 złote. W Turcji w obliczu realnego zagrożenia dużym spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze poszukują możliwości obniżek cen i zachęcenia tym samym do przyjazdu turystów z innych krajów. Jednak liczba turystów z Rosji wcale nie musi spaść aż tak bardzo, gdyż rubel kolejny już tydzień wykazuje tendencję do umacniania. Odrobił już ponad połowę wcześniejszych strat kursowych, a w okresie od 1 marca wzmocnił się do euro o ponad 9 procent.
Jeśli chodzi o dużych organizatorów to w relacji do roku ubiegłego jedyne dwa biura, które mają obecnie średnie ceny niższe od oferowanych przed rokiem to Grecos oraz Sun & Fun – o około 18 i 11 złotych. Wzrosty, ale nieco niższe od średniej w branży (+ 78 zł) wykazują obecnie TUI, Itaka oraz Rainbow Tours i Neckermann. Wzrosty nieco wyższe od średniej występują w Wezyrze (bardzo tani przed rokiem), a sporo wyższe – o ponad 250 złotych - w tanim jeszcze do niedawna biurze Alfa Star.

W tym, co jest w danej chwili dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych cenach bieżących z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w pewnym stopniu Rainbow Tours. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (26) oraz Rainbow Tours (16) i poprawiający stopniowo oferty Wezyr (13). Wśród małych biur tanimi ofertami dysponuje mocno obniżający ostatnio ceny Net Holiday.

Zmiany cen po zakończeniu pierwszego kwartału niewiele zmieniły w poziomach opłacalności na głównych kierunkach. Czas na naprawdę duże zmiany w tym zakresie przyjdzie dopiero przy pojawieniu się pierwszych ofert last minute. Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie (5,5-7). Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.