Pewnik turystyczny? Toskania!
Luksusowy ośrodek turystyczny Tuscany Forever® zaprasza polskie biura podróży do współpracy.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pewnik turystyczny? Toskania!
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

wtorek, 31 marzec 2015 22:49

Nieudany tydzień w biurach podróży

Napisane przez AG
Plaą w cypryjskim kurorcie Protaras Plaą w cypryjskim kurorcie Protaras AG

W ostatnim tygodniu klienci biur podróży liczba klientów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 byłą mniejsza aż 11,8 proc., liczba rezerwacji spadła o minus 11,3 proc.

Klienci biur podróży w marcu rezerwowali imprezy z dużym wyprzedzeniem, średnio z wyprzedzeniem 80 dni. Udział imprez sprzedanych w ofercie lat minute wyniósł tylko 27,2 proc.,
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 84,7 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,4 proc. a autokarowe – 6,8 proc. W ostatnim tygodniu, w, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, spadla liczba sprzedanych imprez wszystkich rodzajów: samolotowych - o minus 11,7 proc., autokarowych - o minus 5,7 proc, z dojazdem własnym - o minus 17,6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to z pierwszej dziesiątki zniknęły Tunezja i Maroko, z pierwszej trójki wyskoczył Egipt, do pierwszej dziesiątki wskoczyła, po raz pierwszy Francja.
Liderem, dziesiąty tydzień z rzędu, była Grecja,, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce znalazły się: Hiszpania, Turcja, Egipt, Bułgaria, Włochy, Chorwacja, Portugalia, Cypr, Francja.

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to w pierwszej dziesiątce znalazły się cztery lotniska greckie i poda tureckie i egipskie. Zmieniła się pierwsza trójka, wypadły z niej porty lotnicze Egiptu., pozostały: Antalya, Heraklion, Burgas.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie – Sharm El Sheik (2168 zł) i w Bułgarii – Burgas (2073 zł). Najdrożej jest w Antalyi (2737 zł) i na Rodos (2779 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w marcu, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty zima 2015 i lato 2015 wzrosła o 8,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2014. Sprzedaż wycieczek autokarowych wzrosła o 17,8 proc., imprez z dojazdem własnym spadła aż o 21,1 proc., zaś samolotówki wzrosły o 10,9 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2015 liczba klientów wzrosła o 4 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,6 proc. wszystkich imprez.
Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to czołówka nie zmienia się. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja( w porównaniu z ubiegłym rokiem + 3,5 proc.). Dalej zaś: Egipt (+15,8 proc.), Turcja (+ 8,6 proc.), Hiszpania (+ 11,8 proc.), Włochy (+27,5 proc.), Tunezja (minus 15,1 proc.), Bułgaria (+2,3 proc.), Portugalia (+ 2,1 proc.), Maroko (minus 28,9 proc.) i Cypr (+6 proc.). Zwraca uwagę wzrost - o +60,1 proc .- liczby klientów kupujących wyjazdy do Niemiec , znajdujących się na 19. Miejscu.