16 mln Polaków chce na wakacje
W tym roku na wypoczynek wybiera się 16 516 324 osób, 4 236 707 osób (26 proc.) wybiera się za granicę, a 12 279 622 (74 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16 mln Polaków chce na wakacje
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

poniedziałek, 09 grudzień 2013 10:14

Ceny wyjazdów na ferie idą w dół

Napisane przez AG
Plaża w Agadirze Plaża w Agadirze AG

W porównaniu z cenami z ostatniego tygodnia listopada średnia zniżka cen wyniosła 40 złotych.

Po raz jedenasty w tym roku analizy cen wyjazdów opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej, odnoszą się do sezonu zimowego. Obejmują one drugą połowę lutego, czyli okres ferii zimowych dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Dołączone są także zestawienia cen zimowych last minute.
W porównaniu z cenami z ostatniego tygodnia listopada średnia zniżka cen wyniosła 40 złotych (poprzednio zanotowano wzrost o 2 złote). Spadek średnich cen wystąpił na wszystkich kierunkach przy czym zdecydowanie największy odnotowano na Synaju (96 złotych), a znikomy na Wyspach Kanaryjskich (4 złote). Niebawem okaże się, czy obserwowane zniżki cen są pierwszym objawem przewagi podaży ofert w wysokim sezonie zimowym, czy tylko objawem cyklicznych wahań cen wycieczek.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl skomentował: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega obecnie dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nie uległa większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli zdecydowanie najniższe ceny nadal oferuje Tunezja, a ceny na obu kierunkach egipskich są już 300-350 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już zdecydowanie droższe. Różnice cen na niekorzyść tych ostatnich utrzymują się nadal, co ma zapewne związek ze zbyt wolnym powrotem Egiptu do łask klientów".
Ceny zimowych imprez do Tunezji i po ostatnich spadkach również na Synaju są minimalnie wyższe od poziomów notowanych w ubiegłym roku. Ceny wyjazdów na egipskie wybrzeże przewyższają poziomy zeszło roczne o około 100 złotych. Maroko jest droższe o 200 - 250 złotych, a największe różnice średnich cen odnotowały wycieczki na Wyspy Kanaryjskie, których zakup wymaga obecnie kwot wyższych o około 400 złotych w porównaniu do okresu sprzed roku. Jest prawdopodobne, że w przypadku ewentualnej normalizacji sytuacji politycznej i społecznej w Egipcie będziemy mogli jednak obserwować stopniowy spadek cen wycieczek na kierunkach kanaryjskich.
Ceny najatrakcyjniejszych last minute w tym tygodniu nie są reprezentatywne, ponieważ obejmują one już okres świąteczny, a ich średni wzrost wyniósł około 250 złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na stosunkowo bardzo niski wzrost tych cen na Synaju, który był zdecydowanie najniższy i wyniósł tylko 55 złotych. Świadczy to o powstających trudnościach w efektywnej sprzedaży tego kierunku. Odwrotna sytuacja jest w Maroku, które odnotowało zdecydowanie najwyższy wzrost cen "lastów". W ostatnim tygodniu „lasty" najbardziej przeceniało biuro Neckermann a najmniej biuro Itaka.
Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA zaznaczył: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się jeszcze, choć w malejącej skali, na większości kierunków zimowych. Ma to pozytywny wpływ na poprawę kondycji finansowej biur podróży i zwiększa szanse, że po pięciu bardzo słabych latach finanse naszych organizatorów weszły w okres dłuższej stabilizacji. Pojawiające się ostatnio znacząco niższe ceny imprez high season mogą jednak świadczyć o początkach powrotu nadpodaży imprez turystycznych.