Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 30 marzec 2015 09:53

Egipt dużo droższy niż przed rokiem

Napisane przez AG
Świątynia w Luksorze Świątynia w Luksorze AG

Duża różnica kursu dolara między tym a ubiegłym rokiem, sprawiła, że oferty egipskie a także tunezyjskie w biurach podróży, są droższe niż przed rokiem o tej samej porze.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W czwartym tygodniu marca w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 odwróciły trend i spadły średnio o 16 złotych (poprzednio wzrosły o 17 złotych). Największe zniżki wystąpiły tym razem na Korfu, w Maroku i Bułgarii – odpowiednio o 95, 63 i 58 złotych. Wzrosty były mniejsze, a istotniejsze z nich odnotowano na Djerbie, Chalkidiki oraz Gran Canarii - o 39, 25 i 22 złote.

Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku zmniejszyła się o 5 złotych, a ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 98 złotych (tydzień temu o 103 złote). Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, jak Synaj i Marsa Alam - o 287 i 254 złote, do których dołączyła teraz jeszcze tunezyjska Djerba – o 211 złotych. Znacząco wyższe ceny Egiptu niż w poprzednim sezonie mają związek z bardzo dużą różnicą kursu dolara pomiędzy tym a zeszłym rokiem, która teraz wynosi prawie 25 procent. Tego wpływu nie są w stanie zrekompensować ani tańsze paliwo, ani hotele, których możliwości obniżek cen pokoi są już bardzo niewielkie i w takiej sytuacji kierunki egipskie kosztują teraz średnio o 249 złotych drożej niż przed rokiem. Ta różnica w porównaniu z ostatnim zestawieniem zmniejszyła się o 42 złote, na co mogło mieć wpływ ostatnie umocnienie się złotego szczególnie wobec dolara (o około 5 procent). Zwiększyły się również różnice średnich cen w Tunezji – z 120 do 126 złotych i na kierunkach greckich – z 38 do 66 złotych. Za to dość istotnie zmniejszyła się ta różnica na kierunkach tureckich – z 26 do minus 2 złotych, a nieco mniej na Kanarach – z 78 do 70 złotych.

Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal jest Kos, który jest droższy o 140 złotych, a na Kanarach, po pewnej przerwie, ponownie wyspa Lanzarote - droższa o 144 złote. Obecnie jedynymi dużymi kierunkami, które są tańsze niż przed rokiem pozostają Turecka Riwiera i Bułgaria – odpowiednio o 47 oraz 5 złotych. W Turcji w obliczu realnego zagrożenia dużym spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze poszukują możliwości obniżek cen i zachęcenia tym sposobem do przyjazdu turystów z innych krajów. Jednak liczba turystów z Rosji decydujących się na tureckie plaże wcale nie musi spaść aż tak bardzo, gdyż rubel wykazuje na razie widoczną tendencję do umacniania. Odrobił już ponad połowę wcześniejszych strat kursowych, a w okresie ostatniego miesiąca wzmocnił się do euro o około 8 procent.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego jedynym biurem, które ma obecnie ceny niższe od oferowanych przed rokiem jest obecnie biuro Grecos – o około 15 złotych. Nieco wyższy średni poziom cen niż rok temu oferują Sun & Fun i Neckermann, a wzrost nieco niższy od średniej branżowy lider, czyli Itaka. W granicach przeciętnej podniosły natomiast średnie ceny biura Rainbow Tours, Exim Tours oraz TUI, natomiast więcej niż przeciętnie wzrosły ceny w Wezyrze (był bardzo tani przed rokiem na bazie silnych obniżek wywołanych konfliktem na Ukrainie) , a jeszcze więcej w bardzo taniej jeszcze do niedawna Alfa Star.

W tym, co jest w danej chwili dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych cenach bieżących z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w pewnym stopniu Rainbow Tours. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (23) oraz Rainbow Tours (14) i oferujący ostatnio niższe ceny Sun & Fun (też 14). Możliwe, że po ostatnim wzmocnieniu złotego pojawi się nieco więcej atrakcyjnych ofert, tym bardziej, że zgodnie z zapowiedziami po targach ITB w niektórych biurach zostaną uwzględnione uzyskane tam bonusy i upusty cenowe.

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).