Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
Zmienię strukturę kosztów POT, by więcej środków na promocję szło rzeczywiście na promocję. Działam w interesie polskiej gospodarki - powiedział w rozmowie z WaszaTurystyka.pl, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marek Olszewski.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
Malmö stawia na zrównoważony rozwój
Malmö na przestrzeni lat zmieniło się z szarego, pofabrycznego ośrodka w nowoczesne miasto przyszłości, gdzie innowacyjne pomysły w sposób naturalny wcielane są w życie mieszkańców.
Czytaj więcej...
Na Maltę - na spotkanie z latem
By wyrwać się z zimnej rzeczywistości i wreszcie zdjąć ciepłe okrycia - wyjedź na Maltę!
Czytaj więcej...
We Wrocławiu grajmy w zielone
Wspaniałe zabytki, rynek, Ostrów Tumski, krasnale - jeśli to wszystko we Wrocławiu zobaczymy, warto odkryć zieloną stronę miasta. Wiosna to świetny czas, by ruszyć na spotkanie z naturą w stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • Malmö stawia na zrównoważony rozwój
  • Na Maltę - na spotkanie z latem
  • We Wrocławiu grajmy w zielone

Reklama

niedziela, 22 marzec 2015 14:36

Dobry rok w Travelplanet.pl

Napisane przez MG

W 2014 roku, Travelplanet.pl sprzedał produkty turystyczne o wartości 241,1 mln złotych, co oznacza 28 proc. wzrost w stosunku do roku 2013.

Przychody skonsolidowane Spółki w roku 2014 były o 13,5 proc. wyższe od analogicznego okresu roku 2013 i wyniosły 26,02 mln złotych. Spółka uzyskała zysk EBITDA na poziomie skonsolidowanym w kwocie 4,05 mln PLN, co jest wzrostem w stosunku do roku 2013 o 3,4 mln złotych. Wzrosła również rentowność na poziomie EBITDA z 3 proc. w 2013 roku do 16 proc. w 2014.

Jerzy Krawczyk, prezes zarządu Travelplanet.pl S.A., powiedział: „Miniony rok był bardzo dobry dla całej branży turystycznej. Przeprowadzone jeszcze w 2013 zmiany w obszarze e-commerce oraz optymalizacja w procesach operacyjnych przyniosły nam w zeszłym roku oczekiwane efekty w postaci poprawienia dynamiki wzrostu zdecydowanie przewyższającej dynamikę rynku oraz znaczącą poprawę rentowności na poziomie EBITDA, która w 2014 wyniosła 16 proc. Nasi klienci kontynuowali proces przenoszenia się w kierunku zakupów w modelu on-line. W zeszłym roku już przeszło 60 proc. naszej sprzedaży zostało zrealizowane bez konieczności wizyty klienta w naszych Salonach Podróży, podczas gdy dwa lata temu sprzedaż on-line stanowiła około 40 proc.. Oczekujemy, iż w kolejnych kwartałach rosnąca skłonność klientów do zakupów w Internecie wpłynie bardzo korzystnie na dynamikę sprzedaży oraz rentowność Spółki."

 

Bożena Garbińska, dyrektor ds. finansowych, dodała: „W roku 2014 w naszych wynikach finansowych widać rosnący efekt ekonomiki skali. Dzięki temu przy 28% wzroście sprzedaży produktów turystycznych nasze EBITDA wzrosło 6,5 raza w stosunku do 2013. Emisja akcji przeprowadzona w grudniu 2013 roku poprawiła naszą strukturę finansowania co pozwoliło na obniżenie o połowę kosztów finansowych i dało nam solidne fundamenty do dalszych wzrostów w kolejnych latach."

Spółka w 2014 roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto w wysokości 295 tys. złotych, rok wcześniej poniosła stratę w wysokości 2,3 mln rok wcześniej.

Jerzy Krawczyk skomentował: „Miniony rok był dla nas rekordowy, osiągnęliśmy nie tylko najwyższą w historii Spółki wartość sprzedaży, ale także najwyższą wartość EBITDA oraz rentowność. Głównym czynnikiem wpływającym na tak dobry rezultat było zwiększenie ruchu organicznego na naszym portalu oraz wzrost wskaźników konwersji zarówno na portalu jak i w naszym Call Center. Szczególnie cieszy nas, że po kilku latach generowania strat ubiegły rok zamknęliśmy dodatnim wynikiem netto. W kolejnych miesiącach bieżącego roku spodziewamy się utrzymania tych pozytywnych trendów. W naszej ocenie w roku 2015 będziemy obserwować na rynku turystycznym wzrost sprzedaży wyjazdów typu last minute, czyli z krótkim terminem do wylotu, co z pewnością wpłynie na większe niż w latach ubiegłych zjawisko sezonowości przychodów w branży. Dla nas ta obserwowana od kilkunastu miesięcy zmiana preferencji klientów będzie bardzo korzystna, ponieważ marka Travelplanet.pl od lat postrzegana jest jako lider sprzedaży tego typu wyjazdów. Liczymy, że również dzięki zwiększeniu udziału sprzedaży z segmentu on-line będziemy w stanie łatwiej obsłużyć wysoki popyt w sezonie letnim. Chcemy, aby rok 2015 był dla Travelplanet.pl kolejnym w którym poprawimy nasze wyniki finansowe, a solidne podstawy wypracowane w latach 2013-2014 na pewno nam w tym pomogą."