Pewnik turystyczny? Toskania!
Luksusowy ośrodek turystyczny Tuscany Forever® zaprasza polskie biura podróży do współpracy.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pewnik turystyczny? Toskania!
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

poniedziałek, 16 marzec 2015 20:14

Klienci Travelplanet wolą urlopy poza sezonem

Napisane przez MG
Jeden z hoteli tureckich Jeden z hoteli tureckich AG

Z Raportów Podróżnika, przygotowywanych przez Travelplanet.pl od 2001 roku, wynika że do ubiegłego roku polscy turyści preferowali raczej wrzesień niż czerwiec na wakacje w lecie, ale już poza wysokim sezonem. W 2014 roku po raz pierwszy odsetek wyjeżdżających w czerwcu i wrześniu zrównał się.

Te terminy na letni urlop wybrało po 22 proc. turystów wyjeżdżających w okresie czerwiec wrzesień za granicę z biurami podróży. Dla porównania w 2008 roku w czerwcu wyjechało 18 proc. turystów a we wrześniu – aż 26 proc.

Na czerwiec tego roku wakacje zarezerwowało o przeszło 10 proc. turystów więcej niż na czerwiec 2014 roku (rezerwacje dokonane do połowy marca). Koszty pobytu są niemal identyczne (ok. 2300 zł za osobę ale w tym roku turyści będą wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach. Odsetek polskich turystów goszczących w czerwcu w hotelach 5* wzrósł z 20 proc. do 25 proc. Natomiast na tegoroczny czerwiec turyści znacznie mniej chętnie rezerwują hotele 3* (spadek z 28 do 23 proc.). Wciąż najchętniej wypoczywają oni w hotelach 4* (45 proc. wobec 47 proc w czerwcu 2014). Podobnie wygląda też standard wyżywienia: w czerwcu opcję All inclusive wykupuje 79 proc. a śniadania i obiadokolacje 14 proc. turystów.

Za rosnącą popularnością wybierania hoteli o najwyższym standardzie kryje się niższa cena pobytu niż w czerwcu 2014. Teraz turyści płacą pięć gwiazdek przeciętnie 2580 zł za osobę, w czerwcu ub. Roku za taki standard płacili 2650 zł. Dodatkowym argumentem są identyczne ceny ofert z wyżywieniem AI jak tych, gdzie do pięciu gwiazdek dokłada się jedynie śniadania i obiadokolacje.

W wypadku hoteli czterogwiazdkowych, koszt pobytu w hotelach 4* wzrósł z 2260 zł od osoby w czerwcu 2014 do 2300 zł obecnie a za podwyższenie standardu wypoczynku z HB do AI trzeba dopłacić ok. 150 zł za osobę. Czerwcowe wakacje w hotelu 4* z wyżywieniem All inclusive to najczęściej wybierana opcja wypoczynku. Według ofert biur podróży (wszystkie oferty z przelotem) kosztują one od 1450 do 1600 zł. W lipcu lub sierpniu za taki wypoczynek trzeba zapłacić przynajmniej 1750 zł (Bułgaria, Tunezja) – 1850 zł (Turcja). W czerwcu można wypocząć już za 1100 – 1200 zł tydzień w Bułgarii, na Malcie lub greckiej Riwierze Olimpijskiej, bez wyżywienia w hotelu 2 – 3*). W lipcu i sierpniu wypoczynek w takim standardzie jest ok. 150 zł droższy. Ok. 1350 – 1400 zł kosztuje tydzień w czerwcu ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 3* na Majorce, w Bułgarii czy Tunezji. W lipcu – sierpniu ceny za takie wakacje zaczynają się od 1450 zł ale Turcja Tunezja – od 1550 zł Za 1500 – 2100 zł za tydzień można spędzić tydzień w hotelu 5* w Bułgarii, Grecji, Egipcie, Turcji, lub Albanii, jeśli zdecydujemy się polecieć tam w czerwcu. Co ciekawe, oferty z wyżywieniem HB są bardzo zbliżone cenowo do opcji AI. W szczycie letniego sezonu za takie wakacje trzeba zapłacić co najmniej 2100 zł za osobę.