Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 18 luty 2015 09:19

Zastój w biurach podróży

Napisane przez AG
Plaża na wyspie Kos Plaża na wyspie Kos KR

W ostatnim tygodniu część klientów jeszcze odpoczywała na feriach zimowych i ruch w biurach był prawie taki sam jak o tej samej porze prze rokiem. Liczba klientów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 zmalała o minus 2,2 proc., zaś liczba rezerwacji wzrosłą nieznacznie - o 0,8 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 83,6 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 9,6 proc. a autokarowe – 6,8 proc. W ostatnim tygodniu, w, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, liczba sprzedanych imprez samolotowych zmalała o minus 4,2 proc., wzrosły zaś - liczba imprez autokarowych – o 11,6 proc, i liczba imprez z dojazdem własnym - o 8 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem, siódmy tydzień z rzędu, była Grecja,, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce również bez większych zmian: Egipt, Turcja, Hiszpania, Włochy, Tunezja, Bułgaria, Portugalia, Maroko, Cypr.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to w pierwszej dziesiątce znalzały się trzy lotniska greckie i po dwa egipskie, turecki i hiszpańskie.

Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie – Hurghada (2244 zł) i w Tunezji – Enfidha (2200 zł). Najdrożej jest w Heraklionie (2814 zł) i na Teneryfie (2924 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty zima2015 i lato 2015 zmalała o 1,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2014. Sprzedaż wycieczek autokarowych wzrosła o 11,3 proc., imprez z dojazdem własnym - o 18,1 proc samolotówki zmalały zaś o minus 4,1 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2015 liczba klientów wzrosła o 0,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 82,2 proc. wszystkich imprez.
Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to czołówka nie zmienia się. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja( w porównaniu z ubiegłym rokiem – +0,2 proc.). Dalej zaś: Egipt (+8,8 proc.), Turcja (minus 3,4 proc.), Hiszpania (+ 5,6 proc.), Włochy (+23,1 proc.), Tunezja (minus 10,4 proc.), Bułgaria (minus 6,4 proc.), Portugalia (minus 4,7 proc.), Maroko (minus 30,4 proc.) i Cypr (+4,9 proc.).