Pewnik turystyczny? Toskania!
Luksusowy ośrodek turystyczny Tuscany Forever® zaprasza polskie biura podróży do współpracy.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pewnik turystyczny? Toskania!
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

wtorek, 17 luty 2015 16:42

Podróże singli wg Travelplanet

Napisane przez MG
Podróże singli wg Travelplanet AG

Samotne kobiety podróżują częściej niż mężczyźni – wynika ze statystyk Travelplanet.pl. W ubiegłym roku samotne podróżniczki i podróżnicy najchętniej wyjeżdżali do Egiptu.

Z najnowszego Raportu Podróżnika, przygotowanego przez Travelplanet, wynika, że single stanowili w 2014 roku ponad 9 proc. klientów. W tej grupie kobiety podróżują samotnie częściej – 54 proc., niż mężczyźni - 46 proc.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, skomentował: „Można to po części tłumaczyć zmianami społecznymi – wyjazd zwłaszcza samotnej kobiety na wakacje staje się czymś normalnym. Wśród użytkowników strony www.travelplanet.pl aż 63 proc. stanowiły kobiety. Te statystyki pokazują, że kobiety, wyjeżdżając czy to samotnie, czy z rodziną lub znajomymi, częściej niż mężczyźni podejmują decyzje co do kraju, w którym chcą spędzić urlop."

Dr Maja Jedlińskia z Katedry Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, oceniła: „Wzrost wyjazdów singli w tym kobiet, to przekraczanie pewnych barier socjologicznych. Ale i większa odwaga wyjazdów starszych turystek, które po latach obowiązków spełniają swoje marzenia. Na ubiegłoroczny efekt w turystyce od strony popytowej wpływ miał wzrost poziomu życia Polaków i wzrost optymizmu społecznego. Zmniejszył się odsetek osób, które deklarują brak potrzeb turystycznych. Bardzo istotnym zjawiskiem jest tzw. bilans czasu wolnego u osób zaangażowanych w pracę lub naukę. To dobrze rozumiana specjalizacja i dochodzenie do wniosku, że wypoczynkiem powinni zająć się specjaliści, czyli touroperatorzy. Ten efekt spotęgowała zwiększona znajomość praw konsumenta, a tym samym większe poczucie bezpieczeństwa."

Dla singli Egipt wciąż jest atrakcyjniejszy od Grecji, która była w 2014 zwycięzcą w rankingu popularności ogółu turystów. Singielki i single nie jeździli również w 2014 roku tak chętnie do Turcji i Bułgarii czy Chorwacji jak przeciętny polski turysta. Dwa razy chętniej odwiedzali za to Maroko. Wysoko w hierarchii wakacyjnych kierunków lokuje się też egzotyka. Samotni mężczyźni wyjeżdżają najchętniej na Malediwy, do USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dla podróżujących samotnie kobiet najatrakcyjniejsze kierunki to Chiny, Izrael i Kenia.

Radosław Damasiewicz, podkreślił: „Trzeba pamiętać, że dopłata do pokoju podczas wakacji jednej osoby może czasem osiągnąć nawet 1/3 ogólnych kosztów wyjazdu. Egipt czy Tunezja należały do tańszych kierunków z tzw. Wielkiej Piątki, tak więc te wybory mogły być spowodowane kalkulacją cenową."

Samotne turystki lubią wypoczywać w Polsce. Urlop w górach, nad morzem czy jeziorami wybierają dwa razy częściej niż ogół turystów korzystających z ofert biur podróży. Z kolei samotni mężczyźni wyjeżdżają znacznie częściej na narty za granicę niż singielki, wybierając w równej mierze Austrię jak Włochy, co jest o tyle istotne, że zimowe statystyki od lat pokazują, że Włochy są znacznie popularniejsze od Austrii wśród ogółu polskich narciarzy (ok. 50 proc. wobec 30 proc. wyjeżdżających na zagraniczne stoki z biurami podróży).