Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
WizzAir: 19 nowych tras z Polski
W 2017 roku WizzAir przewiózł ponad 8 mln pasażerów z Polski, a w przyszłym roku uruchomi 19 nowych połączeń do naszego kraju
Czytaj więcej...
Sun&Fun z nową gwarancją
Firma Blue Style, właściciel marki Sun&Fun Holiday przedstawiła nową gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 7 339 200 zł.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • WizzAir: 19 nowych tras z Polski
  • Sun&Fun z nową gwarancją
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 17 luty 2015 16:42

Podróże singli wg Travelplanet

Napisane przez MG
Podróże singli wg Travelplanet AG

Samotne kobiety podróżują częściej niż mężczyźni – wynika ze statystyk Travelplanet.pl. W ubiegłym roku samotne podróżniczki i podróżnicy najchętniej wyjeżdżali do Egiptu.

Z najnowszego Raportu Podróżnika, przygotowanego przez Travelplanet, wynika, że single stanowili w 2014 roku ponad 9 proc. klientów. W tej grupie kobiety podróżują samotnie częściej – 54 proc., niż mężczyźni - 46 proc.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, skomentował: „Można to po części tłumaczyć zmianami społecznymi – wyjazd zwłaszcza samotnej kobiety na wakacje staje się czymś normalnym. Wśród użytkowników strony www.travelplanet.pl aż 63 proc. stanowiły kobiety. Te statystyki pokazują, że kobiety, wyjeżdżając czy to samotnie, czy z rodziną lub znajomymi, częściej niż mężczyźni podejmują decyzje co do kraju, w którym chcą spędzić urlop."

Dr Maja Jedlińskia z Katedry Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, oceniła: „Wzrost wyjazdów singli w tym kobiet, to przekraczanie pewnych barier socjologicznych. Ale i większa odwaga wyjazdów starszych turystek, które po latach obowiązków spełniają swoje marzenia. Na ubiegłoroczny efekt w turystyce od strony popytowej wpływ miał wzrost poziomu życia Polaków i wzrost optymizmu społecznego. Zmniejszył się odsetek osób, które deklarują brak potrzeb turystycznych. Bardzo istotnym zjawiskiem jest tzw. bilans czasu wolnego u osób zaangażowanych w pracę lub naukę. To dobrze rozumiana specjalizacja i dochodzenie do wniosku, że wypoczynkiem powinni zająć się specjaliści, czyli touroperatorzy. Ten efekt spotęgowała zwiększona znajomość praw konsumenta, a tym samym większe poczucie bezpieczeństwa."

Dla singli Egipt wciąż jest atrakcyjniejszy od Grecji, która była w 2014 zwycięzcą w rankingu popularności ogółu turystów. Singielki i single nie jeździli również w 2014 roku tak chętnie do Turcji i Bułgarii czy Chorwacji jak przeciętny polski turysta. Dwa razy chętniej odwiedzali za to Maroko. Wysoko w hierarchii wakacyjnych kierunków lokuje się też egzotyka. Samotni mężczyźni wyjeżdżają najchętniej na Malediwy, do USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dla podróżujących samotnie kobiet najatrakcyjniejsze kierunki to Chiny, Izrael i Kenia.

Radosław Damasiewicz, podkreślił: „Trzeba pamiętać, że dopłata do pokoju podczas wakacji jednej osoby może czasem osiągnąć nawet 1/3 ogólnych kosztów wyjazdu. Egipt czy Tunezja należały do tańszych kierunków z tzw. Wielkiej Piątki, tak więc te wybory mogły być spowodowane kalkulacją cenową."

Samotne turystki lubią wypoczywać w Polsce. Urlop w górach, nad morzem czy jeziorami wybierają dwa razy częściej niż ogół turystów korzystających z ofert biur podróży. Z kolei samotni mężczyźni wyjeżdżają znacznie częściej na narty za granicę niż singielki, wybierając w równej mierze Austrię jak Włochy, co jest o tyle istotne, że zimowe statystyki od lat pokazują, że Włochy są znacznie popularniejsze od Austrii wśród ogółu polskich narciarzy (ok. 50 proc. wobec 30 proc. wyjeżdżających na zagraniczne stoki z biurami podróży).