Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 09 luty 2015 08:40

Oferta letnia w biurach podróży droższa niż przed rokiem

Napisane przez AG
Plaża na wyspie Kos Plaża na wyspie Kos KR

Wciąż dużo wyższe niż przed rokiem są średnie ceny w Portugalii – o 318 złote oraz na Cyprze, kierunkach egipskich i na Majorce – średnio o 237, 210 i 151 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2015 w ostatnim tygodniu stycznia ponownie wzrósł, tym razem o 16 złotych (poprzednio o 10 złotych). Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach były nieco większe, a najistotniejsze zwyżki odnotowały tunezyjska Djerba, tureckie wybrzeże Morza Egejskiego i Gran Canaria – odpowiednio o 64, 63 i 59 złotych. Zniżki były nieco mniejsze i wyniosły w Maroku 53 złote, a na wyspach Zakynthos i Majorce 32 i 12 złotych. Średnie ceny nie uległy więc istotniejszym zmianom, ale możliwe, że stanie się tak w następnym tygodniu podobnie jak to było w kilku ostatnich latach.

Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 110 złotych (przed tygodniem 103 złote). W dużym stopniu, podobnie jak przed tygodniem, znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny w Portugalii – o 318 złote oraz na Cyprze, kierunkach egipskich i na Majorce – średnio o 237, 210 i 151 złotych. Powiększyły się wzrosty cen na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego (z 96 do 168 złotych) i Kanarach (z 55 do 86 złotych), a zmniejszyły na kierunkach greckich (z 79 do 69 złotych). Liderami zwyżek cen w Grecji nadal były Kos i Kreta – o 125 i 90 złotych, a na Kanarach Fuerteventura (+ 112 złotych) zastąpiła dotychczasowego lidera Teneryfę – średni wzrost o 102 złote. Nieco poniżej średniej dla rynku zdrożała Tunezja – o 105 złotych, mniej Bułgaria oraz Maroko – po 20 złotych, a Turecka Riwiera jest obecnie jedynym kierunkiem, który – chociaż symbolicznie, ale potaniał – o 4 złote.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego, to blisko cen zeszłorocznych trzymają się coraz tańszy ostatnio Wezyr oraz rynkowy lider, czyli Itaka, a także Grecos Holiday. Ten pierwszy stał się już nawet tańszy niż przed rokiem (o 17 złotych), a pozostała dwójka notuje zwyżki średnich cen ofert znacząco niższe od rynkowej średniej, czyli 40 i 54 złote. Nieco mniej niż przeciętnie wzrosły ceny w Rainbow Tours, a tylko nieco o więcej systematycznie zbliżające się do poziomów ubiegłorocznych ceny w TUI oraz Exim Tours. Wyższe niż w lutym 2014 roku są ceny biurach Sun & Fun oraz w drożejącej ostatnio Alfa Star. Największą obecnie liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli dysponują Itaka (33), Rainbow Tours (18) oraz wyraźnie obniżający ostatnio ceny swoich ofert Wezyr Holidays (11). Nadal zaznacza się zwiększana konsekwentnie z tygodnia na tydzień przewaga liczby atrakcyjnych ofert Itaki. Może się to okazać bardzo trafne posunięcie wobec obecnego marazmu na rynku sprzedaży lata i zaznaczającego się umocnienia złotego, a także dalszych perspektyw tego procesu wywołanych europejskim QE i dążeniami do rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Podobnie jak w ostatnich tygodniach, nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).