Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 02 luty 2015 09:27

Oferta letnia droższa niż rok temu i słabiej się sprzedaje

Napisane przez AG
Na bazarzez na Dżerbie Na bazarzez na Dżerbie AG

Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal sporo droższe - średnie ceny w Portugalii – o 254 złote, na kierunkach egipskich, w Maroku i w Tunezji – średnio o 191, 160 i 100 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

Autorzy analizy podkreślają, że udział sprzedaży trzech najważniejszych kierunków jednoznacznie letnich, (które nie są jednocześnie zimowymi), czyli Grecji, Turcji oraz Bułgarii bardzo spadł w porównaniu z rokiem ubiegłym. W grudniu 2014 wyniósł on zaledwie 15,6 proc. wobec 30,9 proc. w grudniu 2013, a w styczniu 16,5 proc. wobec 34,8 proc. w styczniu 2014 roku. Są to więc ubytki udziałów o mniej więcej połowę. Tak bezprecedensowo głębokie spadki nie wynikają oczywiście z tego, że turyści „obrazili się" na letni wypoczynek, tylko że zdecydowanie odpuścili first minute i opóźniają zakupy czekając na lepsze czasy. Wycieczki są teraz droższe (o ponad 100 złotych), chociaż w mniemaniu części klientów tak być nie powinno. Są duże szanse, że złoty powinien się umacniać, widać wyraźną nadpodaż imprez, a klienci mają jeszcze w pamięci wiosnę 2014, czyli złote czasy na zakupy przez tych, którzy nie skorzystali z okresu first minute.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł w ostatnim tygodniu stycznia o 10 złotych. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były zbyt duże. Najistotniejsze zwyżki odnotowały Chalkidiki, Lanzarote i Majorka – o 80, 31 i 30 złotych. Zniżki były mniejsze i wyniosły w Marsa Alam 45 złotych, a na wyspie Kos i Tureckiej Riwierze zaledwie 13 i 11 złotych. Możliwe, że ceny imprez ulegną w następnym tygodniu istotniejszym korektom tak jak to było w kilku ostatnich latach.
Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 103 złote (przed tygodniem 86 złotych). Podobnie jak przed tygodniem znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny w Portugalii – o 254 złote oraz na kierunkach egipskich, w Maroku i w Tunezji – średnio o 191, 160 i 100 złotych. Zwiększyły się wzrosty cen na kierunkach greckich (z 54 do 79 złotych) i Kanarach (z 32 do 55 złotych). Liderami zwyżek cen w Grecji nadal są Kreta i Kos – o 141 i 120 złotych, a na Kanarach Teneryfa – o 103 złote. Nieco poniżej średniej dla całego rynku zdrożała Turcja Egejska – o 96 złotych, mniej Bułgaria – o 14 złotych, a Turecka Riwiera jest obecnie jedynym kierunkiem, który potaniał – o 17 złotych.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego - pomijając nieco tańszego niż przed rokiem w ramach akcji rabatowej Neckermanna (akcja do 31 stycznia 2015) - to blisko cen zeszłorocznych trzymają się: coraz tańszy ostatnio Wezyr oraz rynkowy lider, czyli Itaka ze wzrostami o 26 i 43 złote, a niewiele podrożał też Grecos ze średnią zwyżką o 69 złotych. W okolicach średniej wzrosły ceny w Rainbow Tours i w biurze Sun & Fun, a podobnie jak przed tygodniem większe niż przeciętne były różnice średnich cen w biurach Alfa Star, Exim Tours oraz TUI. Aktualnie największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli dysponują Itaka (32), Alfa Star (16) oraz Rainbow Tours (14). Wyraźnie zaznacza się zwiększana konsekwentnie z tygodnia na tydzień przewaga liczby atrakcyjnych ofert Itaki. Może to być trafne posunięcie w obliczu obecnego marazmu na rynku sprzedaży lata, a także wyraz nadal silnej determinacji do dalszego umacniania pozycji lidera polskiej turystyki wyjazdowej.

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej.