×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 543.

Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Wakacje.pl: salon sprzedaży nr 100
Działający od 19 lat na polskim rynku największy agent turystyki zorganizowanej otworzył w miniona sobotę w Osielsku 100. biuro sprzedaży.
Czytaj więcej...
Wrocław, European Best Destination
Wrocław zwyciężył w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018, zdobywając ponad 41 tysięcy głosów. Jedyny reprezentant Polski w tegorocznej edycji konkursu otrzymał głosy ze 146 krajów.
Czytaj więcej...
Czego trzeba hotelom z Gdańska?
Jeśli masz hotel w Trójmieście, jesteś z pewnością przyzwyczajony do wysokich wymagań ze strony klientów. Sprawdź, jak zaoferować im wyjątkowy pakiet dodatkowych usług.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Wakacje.pl: salon sprzedaży nr 100
  • Wrocław, European Best Destination
  • Czego trzeba hotelom z Gdańska?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 15 styczeń 2015 16:51

Marszałkowie będą musieli sprowadzać turystów

Napisane przez
Marszałkowie będą musieli sprowadzać turystów shutterstock

Nowy podsekretarz stanu odpowiedzialny za turystykę w MSiT, rozpoczął swa pracę od projektu ustawy o zmiany w Ustawie o usługach turystycznych. Niestety, do starego kształtu ustawy został dodany tylko jeden podpunkt.

MSiT postanowiło znowelizować ustawę o usługach turystycznych, jednak nie w taki sposób, w jaki oczekuje tego branża. Autorzy projektu odnoszą się wyłącznie do problemu odpowiedzialności Marszałków wojewódzkich za sprowadzenie turystów do kraju, gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, nie zapewni im powrotu. Jak czytamy w projekcie:

Projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych, który w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 196 i 822) w art. 5 po ust. 5 dodaje ustęp 5a, w brzmieniu:

Marszałek województwa lub wskazana przez niego jednostka upoważniona do wydawania dyspozycji wypłaty zaliczki na pokrycie kosztów powrotu klientów do kraju, o której mowa w ust. 4, prowadzi działania związane z organizacją powrotu turystów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w przypadku, gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu.

Oczywiście, głównym powodem nowelizacji są dyskusje, jakie trwają od pamiętnego roku 2012, kiedy to wystąpiły największe w ostatnich latach trudności ze sprowadzaniem klientów bankrutujących lub padających biur podroży do kraju. Spory trwały podczas sprowadzania turystów i nie ustały do dziś. Marszałkowie szczególnie protestowali – interpretując niejasne do tej pory przepisy - przeciwko pokrywania z ich budżetów kosztów powrotu.

Projekt nowelizacji nie odnosi się jednak do kwestii zasadniczej zarówno dla biur, jak i dla klientów oraz samych marszałków, czyli braku środków na sprowadzenie turystów i zwrot wpłaconych zaliczek. Często zdarza się bowiem, że gwarancja ubezpieczeniowa nie pokrywa całej kwoty. Projekt nie wyjaśnia, skąd marszałkowie mają wziąć brakującą sumę ani nie rozwiązuje systemowo tego problemu.

Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski skomentował: „Z jednej strony powstanie projektu nowelizacji ustawy to dobra informacja, ponieważ wreszcie zostanie ostatecznie rozstrzygnięte, na kim spoczywa obowiązek organizowania powrotów do kraju turystów biur, które upadły. Z drugiej strony, niepokojące jest uzasadnienie projektu. Wynika z niego, że nie istnieją żadne inne problemy z zabezpieczeniami finansowymi klientów biur podróży, a przecież one występują."

"Z punktu widzenia branży nowelizacja ta jest więc absolutnie niewystarczająca. Oczekujemy nowelizacji, bądź stworzenia nowej ustawy, która rozwiąże mnóstwo innych problemów. Powinna chociażby spowodować, że legalnie działające biura podróży będą chronione przed działaniem szarej strefy. Ustawa powinna też wprowadzać zasady konkurencji, tak aby wszystkie podmioty działające na rynku były równe wobec prawa. To tylko jedna z licznych kwestii, które powinna regulować ta nowelizacja."

Projekt został przekazany do m.in. izb, stowarzyszeń, organizacji turystycznych, marszałków wojewódzkich, izby ubezpieczeń. Odpowiedzi oczekiwane są do końca stycznia.