Pewnik turystyczny? Toskania!
Luksusowy ośrodek turystyczny Tuscany Forever® zaprasza polskie biura podróży do współpracy.
Czytaj więcej...
Quo vadis POT?
Czy Polska Organizacja Turystyczna jest instytucją zbędną?
Czytaj więcej...
Malmö zaprasza na letnie imprezy
Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich.
Czytaj więcej...
Konkurs na film promocyjny
Celem konkursu "Kadry z polski" jest promocja walorów turystycznych znanych i mniej znanych miejsc w Polsce.
Czytaj więcej...
Rosjanie wrócą do Egiptu
Po dokładnych oględzinach terminalu 2 na lotnisku w Kairze, specjaliści z Rosji są zadowoleni ze środków bezpieczeństwa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pewnik turystyczny? Toskania!
  • Quo vadis POT?
  • Malmö zaprasza na letnie imprezy
  • Konkurs na film promocyjny
  • Rosjanie wrócą do Egiptu

Reklama

Reklama

czwartek, 08 styczeń 2015 09:00

W biurach podróży wciąż najpopularniejsze: Egipt, Grecja, Hiszpania i Turcja

Napisane przez AG
Jeden z hoteli tureckich Jeden z hoteli tureckich AG

Ostatni tydzień ubiegłego roku w biurach podróży był spokojny. Liczba klientów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 zmalała o minus 7,1 proc. zaś liczba rezerwacji – o minus 6,5 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu 2014 roku, stanowiły 88,8 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym 6,7 proc. a autokarowe – 5,3 proc. W ostatnim tygodniu, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, liczba sprzedanych imprez samolotowych zmalała o minus 7,5 proc., z dojazdem własnym - o minus 10,9 proc, wzrosła zaś liczba imprez autokarowych – o 4,6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem , trzeci tydzień z rzędu, była Grecja,, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce znalazły się: Turcja, Egipt, Hiszpania, Włochy, Tunezja, Bułgaria, Portugalia, Maroko, Cypr,.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to pierwszą dziesiątkę zdominowały Grecja (4 lotniska) i Egipt (trzy lotniska). Miejsca na podium zajęły: Antalya, Hurghada, Heraklion.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie – w Sharm El Sheik (2181 zł) i Hurghadzie (2163 zł). Najdrożej jest w Heraklionie (2922 zł) i w Antalyi (2930 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w grudniu sprzedaż oferty zima2015 i lato 2015 zmalała wzrosła ona o minus 8,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013. Dynamika wzrostu sprzedaży wycieczek autokarowych wyniosła zaledwie 3 proc., imprez z dojazdem własnym - o 6 proc samolotówki zmalały zaś o 10,5 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 2,7 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 79,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to czołówka nie zmienia się. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Egipt (w porównaniu z ubiegłym rokiem +21,6 proc.). Dalej zaś: Grecja (+2,6 proc.), Hiszpania (minus 2,3 proc.), Turcja (minus 6 proc.), Włochy (+14,5 proc.), Tunezja (minus 18,9 proc.), Portugalia (minus 7,6 proc.), Bułgaria (minus 7,8 proc.), Maroko (minus 38 proc.) i Cypr (+7,1).. Zwraca uwagę znaczny wzrost sprzedaży imprez w Tajlandii – znajdującej się na piętnastym miejscu (+168,9 proc.).