Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
Za kilka miesięcy (1 października) zacznie obowiązywać nowa Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. O to, co się zmieni z punktu widzenia agentów, którzy prowadzą sprzedaż ubezpieczeń dla turystów zapytaliśmy prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 08 styczeń 2015 09:00

W biurach podróży wciąż najpopularniejsze: Egipt, Grecja, Hiszpania i Turcja

Napisane przez AG
Jeden z hoteli tureckich Jeden z hoteli tureckich AG

Ostatni tydzień ubiegłego roku w biurach podróży był spokojny. Liczba klientów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 zmalała o minus 7,1 proc. zaś liczba rezerwacji – o minus 6,5 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu 2014 roku, stanowiły 88,8 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym 6,7 proc. a autokarowe – 5,3 proc. W ostatnim tygodniu, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, liczba sprzedanych imprez samolotowych zmalała o minus 7,5 proc., z dojazdem własnym - o minus 10,9 proc, wzrosła zaś liczba imprez autokarowych – o 4,6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem , trzeci tydzień z rzędu, była Grecja,, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce znalazły się: Turcja, Egipt, Hiszpania, Włochy, Tunezja, Bułgaria, Portugalia, Maroko, Cypr,.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to pierwszą dziesiątkę zdominowały Grecja (4 lotniska) i Egipt (trzy lotniska). Miejsca na podium zajęły: Antalya, Hurghada, Heraklion.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie – w Sharm El Sheik (2181 zł) i Hurghadzie (2163 zł). Najdrożej jest w Heraklionie (2922 zł) i w Antalyi (2930 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w grudniu sprzedaż oferty zima2015 i lato 2015 zmalała wzrosła ona o minus 8,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013. Dynamika wzrostu sprzedaży wycieczek autokarowych wyniosła zaledwie 3 proc., imprez z dojazdem własnym - o 6 proc samolotówki zmalały zaś o 10,5 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 2,7 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 79,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to czołówka nie zmienia się. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Egipt (w porównaniu z ubiegłym rokiem +21,6 proc.). Dalej zaś: Grecja (+2,6 proc.), Hiszpania (minus 2,3 proc.), Turcja (minus 6 proc.), Włochy (+14,5 proc.), Tunezja (minus 18,9 proc.), Portugalia (minus 7,6 proc.), Bułgaria (minus 7,8 proc.), Maroko (minus 38 proc.) i Cypr (+7,1).. Zwraca uwagę znaczny wzrost sprzedaży imprez w Tajlandii – znajdującej się na piętnastym miejscu (+168,9 proc.).