Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 05 styczeń 2015 10:11

Ceny oferty letniej wciąż wyższe niż przed rokiem

Napisał
Ceny oferty letniej wciąż wyższe niż przed rokiem AG

Znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze – o 332 i w Portugalii – o 288 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.
W porównaniu do ostatniego tygodnia grudnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł na początku stycznia o 17 złotych. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były jednak duże, a największą ich zwyżkę odnotowała Rodos - o 53 złote, Turcja Egejska - o 38 złotych i Teneryfa – o 33 złote. Zniżki były znacznie rzadsze i wystąpiły jedynie na Cyprze i tunezyjskiej wyspie Dżerba – odpowiednio o 21 i 14 złotych. Możliwe, że ceny imprez ulegną jeszcze dalszym korektom w okresie najbliższego tygodnia, bowiem prawdopodobnie nie wszyscy organizatorzy zdążyli je dokonać bezpośrednio po Nowym Roku.
Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 93 złote. (przed tygodniem o 92 złote). Znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze – o 332 i w Portugalii – o 288 złotych. Wyższe średnie ceny odnotowano też w Maroku – o 178 złotych, na kierunkach egipskich - o prawie 140 złotych, a także na Kanarach (średnio o 107 złotych). Na tych ostatnich najmniej podrożały Fuerteventura i Lanzarote – o 58 i 61 złotych, a znacznie więcej Teneryfa i Gran Canaria – o 138 i 172 złote. Na kierunkach tunezyjskich i greckich średnie zwyżki cen są mniejsze - odpowiednio o 73 i 63 złote, a liderami wzrostów na tych ostatnich są Kos i Kreta – o 129 i 108 złotych. Bardzo niewiele zdrożała Turecka Riwiera – o 12 złotych, a jedynym samodzielnym kierunkiem, który zanotował spadek w porównaniu z ubiegłym sezonem okazała się Bułgaria – o 2 złote.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego wyraźnie mniej niż przeciętnie podniósł ceny Grecos Holiday – o 30 złotych, a zwyżki cen w biurach Itaka, Rainbow Tours, Exim Tours oraz Sun & Fun są w granicach średniej zwyżki rynkowej. Wyróżniają się Wezyr, w którym ceny są nawet niższe niż przed rokiem – o 37 złotych oraz TUI ze średnim poziomem o około 400 złotych wyższym, czyli odwrotnie niż w obecnym sezonie zimowym, w którym ceny tego biura są szczególnie atrakcyjne zwłaszcza po uwzględnieniu dość regularnie oferowanych rabatów. Aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują - podobnie jak pod koniec grudnia biura Itaka (22) oraz Rainbow Tours (20), a także nieco już droższa niż przed tygodniem Alfa Star (14) - poprzednio 20.

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Warto podkreślić, że ceny wakacyjnych wylotów na kierunki turystyczne (pierwszy tydzień sierpnia) były w większości tanich linii w tym tygodniu dość stabilne. Średni poziom cen w Ryanair wzrósł o 25 złotych (ale były one niskie), a o tyle samo spadł on w Wizzair (ale ceny były tam wyższe). Inną sytuację obserwujemy w cenach przelotów w liniach Norwegian. Pomimo, że ceny są w nich stosunkowo wysokie to nie spadają, a nawet wykazują tendencję do dalszego wzrostu. W okresie ostatniego tygodnia zdrożały one średnio o 220 złotych, na co składają się tańsze bilety na Gran Canarię – o 100 złotych i droższe na Teneryfę – o 539 złotych. Ciekawy jest dalszy los tych aktualnie wysokich poziomów cenowych, które są teraz około trzykrotnie wyższe od połączeń na analogicznych kierunkach w liniach Ryanair.