16 mln Polaków chce na wakacje
W tym roku na wypoczynek wybiera się 16 516 324 osób, 4 236 707 osób (26 proc.) wybiera się za granicę, a 12 279 622 (74 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16 mln Polaków chce na wakacje
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

poniedziałek, 29 grudzień 2014 10:10

Ceny na lato wciąż wyższe niż przed rokiem

Napisane przez AG
Plaża w Agadirze Plaża w Agadirze AG

Dużo wyższe niż przed rokiem były średnie ceny na Cyprze – o 328 i w Portugalii – o 270 złotych. Wyższe średnie ceny odnotowano także w Maroku – o 160 złotych, Egipcie - prawie 150 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich (średnio o 95 złotych).

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju
W porównaniu do drugiego tygodnia grudnia średnie ceny w ostatnim tygodniu miesiąca były nieznacznie, bo o tylko 1 złoty wyższe. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były natomiast tak nikłe, a największą ich zwyżkę odnotowała Majorka - o 60 złotych, tunezyjska Djerba - o 50 złotych oraz dość tanie ostatnio Chalkidiki – o 45 złotych. Potaniały greckie Kos i Rodos – o 26 i 23 złote oraz Gran Canaria – również o 23 złote. Ostatnio ceny imprez zaczynają wykazywać dość istotne zmiany, które przebiegają w różnych kierunkach. Ma to zapewne związek z faktem, że niektórzy z organizatorów nadal korygują ceny wycieczek, tak aby dostosować je do również ustawicznie korygowanych cen u konkurentów.
Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku wykazują dość duże dodatnie różnice, które wykazują jeszcze lekką tendencję rosnącą. Ich średni poziom nadal jest istotnie wyższy od ubiegłorocznego, bo aż o 92 złote. Znacząco wyższe niż przed rokiem były średnie ceny na Cyprze – o 328 i w Portugalii – o 270 złotych. Wyższe średnie ceny odnotowano w Maroku – o 160 złotych, na kierunkach egipskich - o prawie 150 złotych oraz na Kanarach (średnio o 95 złotych). Na tych ostatnich najmniej podrożały Fuerteventura i Teneryfa – o 42 i 50 złotych. Możliwe, że na tej ostatniej jest to rezultat konkurencji tanich linii, która na tej wyspie jest największa. Na kierunkach greckich oraz tunezyjskich średnie zwyżki cen są znacznie mniejsze - średnio o 60 złotych, a jeszcze mniej zdrożała Turecka Riwiera – o 31 złotych. Jedynym kierunkiem tańszym w porównaniu z ubiegłym sezonem okazała się Bułgaria – o 10 złotych.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego nieco mniej niż przeciętnie podniosły ceny biura Alfa Star, Rainbow Tours i Grecos Holiday – odpowiednio o 25, 28 i 51 złotych. Umiarkowanie droższy jest też Wezyr (o 78 złotych), a u pozostałych dodatnia różnica średnich cen wobec ubiegłego lata przekracza obecnie nieco ponad 100 złotych. Po Nowym Roku ceny te ulegną zapewne istotniejszym zmianom, co ukształtuje nowy ich obraz na okres przynajmniej jednego miesiąca. Największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują - podobnie jak przed tygodniem Itaka (23) oraz Alfa Star (20) i Rainbow Tours (19).

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).