Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 29 grudzień 2014 10:10

Ceny na lato wciąż wyższe niż przed rokiem

Napisane przez AG
Plaża w Agadirze Plaża w Agadirze AG

Dużo wyższe niż przed rokiem były średnie ceny na Cyprze – o 328 i w Portugalii – o 270 złotych. Wyższe średnie ceny odnotowano także w Maroku – o 160 złotych, Egipcie - prawie 150 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich (średnio o 95 złotych).

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju
W porównaniu do drugiego tygodnia grudnia średnie ceny w ostatnim tygodniu miesiąca były nieznacznie, bo o tylko 1 złoty wyższe. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były natomiast tak nikłe, a największą ich zwyżkę odnotowała Majorka - o 60 złotych, tunezyjska Djerba - o 50 złotych oraz dość tanie ostatnio Chalkidiki – o 45 złotych. Potaniały greckie Kos i Rodos – o 26 i 23 złote oraz Gran Canaria – również o 23 złote. Ostatnio ceny imprez zaczynają wykazywać dość istotne zmiany, które przebiegają w różnych kierunkach. Ma to zapewne związek z faktem, że niektórzy z organizatorów nadal korygują ceny wycieczek, tak aby dostosować je do również ustawicznie korygowanych cen u konkurentów.
Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku wykazują dość duże dodatnie różnice, które wykazują jeszcze lekką tendencję rosnącą. Ich średni poziom nadal jest istotnie wyższy od ubiegłorocznego, bo aż o 92 złote. Znacząco wyższe niż przed rokiem były średnie ceny na Cyprze – o 328 i w Portugalii – o 270 złotych. Wyższe średnie ceny odnotowano w Maroku – o 160 złotych, na kierunkach egipskich - o prawie 150 złotych oraz na Kanarach (średnio o 95 złotych). Na tych ostatnich najmniej podrożały Fuerteventura i Teneryfa – o 42 i 50 złotych. Możliwe, że na tej ostatniej jest to rezultat konkurencji tanich linii, która na tej wyspie jest największa. Na kierunkach greckich oraz tunezyjskich średnie zwyżki cen są znacznie mniejsze - średnio o 60 złotych, a jeszcze mniej zdrożała Turecka Riwiera – o 31 złotych. Jedynym kierunkiem tańszym w porównaniu z ubiegłym sezonem okazała się Bułgaria – o 10 złotych.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego nieco mniej niż przeciętnie podniosły ceny biura Alfa Star, Rainbow Tours i Grecos Holiday – odpowiednio o 25, 28 i 51 złotych. Umiarkowanie droższy jest też Wezyr (o 78 złotych), a u pozostałych dodatnia różnica średnich cen wobec ubiegłego lata przekracza obecnie nieco ponad 100 złotych. Po Nowym Roku ceny te ulegną zapewne istotniejszym zmianom, co ukształtuje nowy ich obraz na okres przynajmniej jednego miesiąca. Największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują - podobnie jak przed tygodniem Itaka (23) oraz Alfa Star (20) i Rainbow Tours (19).

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).