Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 20 listopad 2014 11:19

Lekki spadek cen na wyjazdy feryjne

Napisane przez AG
Na plaży tunezyjskiej Na plaży tunezyjskiej AG

W trzecim tygodniu listopada potaniały oferty z Egiptu i Tunezji oraz Fuerteventury i Gran Canarii.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej drugą połowę stycznia, czyli okres ferii szkolnych m.in. dla województwa mazowieckiego
Po niewielkiej zwyżce cen z drugiego tygodnia listopada (o 8 złotych), trzeci przyniósł już spadki (o 31 złotych). Dotyczyły one destynacji egipskich (po czterdzieści kilka złotych, z wyjątkiem Marsa Alam, gdzie ceny zmieniły się niewiele), kierunków tunezyjskich (podobnie czterdzieści kilka złotych) i dwóch z czterech wysp Kanaryjskich (Fuerteventury oraz Gran Canarii). Cofnięciu się cen Egiptu sprzyjały zarówno lekko taniejące: dolar i paliwo, ale również słabnący nieco popyt na wyjazdy do tego kraju. W porównaniu rocznym wyraźnie widać, że ceny wycieczek do tego kraju są nadal znacznie wyższe (o prawie 160 złotych), a na Kanary średnio o ponad 220 złotych niższe, a do Maroka nawet o prawie 250 złotych niższe niż przed rokiem (głównie za sprawą hoteli 5*). Średnie ceny w przekroju całej oferty zimowej były o 78 złotych poniżej poziomu z trzeciego tygodnia listopada 2013.
Czołówka najtańszych organizatorów jest dość podobna jak w poprzednich dwóch tygodniach i obejmuje biura Rainbow Tours, Ecco Holiday i po przeszło 100 złotowej obniżce Sun & Fun. Ceny lidera rynku Itaki plasują się za pierwszą trójką i nadal pozostają na poziomach poniżej rynkowej średniej. W zakresie rocznych porównań średnich cen organizatorów tymi, które sprzedają taniej niż przed rokiem, to biura Tui (o ponad 250 złotych, co wynika z przecenionej oferty na Kanary), Rainbow Tours i Ecco Holiday (po około 150 złotych) oraz Wezyr Holidays (około 100 złotych), a o kilkanaście złotych taniej niż przed rokiem oferuje swoje wycieczki Itaka.
Z zestawień wynika, że nadal na ferie najbardziej opłacalnymi kierunkami są destynacje egipskie , które wyprzedzają w tym względzie destynacje tunezyjskie. Decyduje o tym dość wysoka atrakcyjność połączona z nadal mimo wszystko jeszcze umiarkowaną ceną.
W kategoriach 3*-3,5* (mniej reprezentatywnych w tych krajach) korzystnie wypadają w Egipcie propozycje Alfy Star, Ecco , Wezyra i Eximu, a w Tunezji - Alfy Star, Eximu i Sun & Fun.
W hotelach 4*-4,5* opłacalnością w Egipcie zdecydowanie wyróżniają się Wezyr i Ecco Holiday, a w Tunezji - Alfa, Sunshine Holiday i Exim. Z powodu dość niskich cen interesujące jest również Maroko z Itaką lub Sun & Fun, a z powodu bardzo niskich, zachęcająca (chociaż nietypowa) może być oferta Riwiery z TUI.
W obiektach 5* opłacalne są kierunki egipskie w Ecco, Net Holiday, Wezyrze i w Eximie (szczególnie Marsa Alam), a tunezyjskie - w Alfa Star i Sun & Fun. Egipt ma w opłacalności 5* szczególnie widoczną przewagę m.in. z tego powodu, że hotele 5* są tam niewiele droższe niż 4* - średnio o 300 złotych/os. podczas gdy różnica w Tunezji sięga prawie 500 zł, na Riwierze ponad 600 zł, a w Maroku ponad 700 złotych.
Najmniej opłacalnymi kierunkami pozostają Cypr i Lanzarote, które w tym okresie (ferie zimowe) cały czas są zbyt kosztowne w stosunku do tego co mogą zaoferować turystom.