Touroperator roku 2017
Głosować może każdy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas jubileuszowych 25. Targów Turystycznych TT Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki.
Czytaj więcej...
LEO Express szuka agentów
LEO Express poszukuje punktów sprzedaży agencyjnej na trasach swoich przejazdów.
Czytaj więcej...
Konkurs VisitSweden!
Na stoisku VisitSweden na TT Warsaw można wygrać pobyt w Malmö.
Czytaj więcej...
Zielony Listopad w Puszczy
Zielony Listopad” jest inicjatywą Koalicji Mieszkańców Puszczy - grupy ludzi działających na rzecz zachowania naturalnych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.
Czytaj więcej...
Smaki Dubaju
Gdzie warto w Dubaju zjeść i jakie potrawy skosztować, aby poczuć charakterystyczny smak Dubaju
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Touroperator roku 2017
  • LEO Express szuka agentów
  • Konkurs VisitSweden!
  • Zielony Listopad w Puszczy
  • Smaki Dubaju

Reklama

Reklama

poniedziałek, 17 listopad 2014 08:46

Najtańsze na lato – Bułgaria i Tunezja

Napisane przez MG
Jeden z hoteli tunezyjskich Jeden z hoteli tunezyjskich AG

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turecka Riwiera i Turcja Egejska. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest też Kreta.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.
Wydarzeniem tygodnia wg fachowców z Traveldata, było piątkowe opublikowanie raportu z działalności za III kwartał 2014 przez giełdowy Rainbow Tours. Okazał się on mocnym szokiem dla środowiska branżowego oraz inwestorów, bowiem tak dobrych rezultatów chyba nikt nawet nie brał poważnie pod rachubę. Touroperator wprawdzie regularnie informował o dużych wzrostach w rezerwacjach oraz w sprzedaży wycieczek, ale jednocześnie jego oferta najczęściej należała do tańszych na rynku, co sugerowało realizację co najwyżej umiarkowanie wysokich marż. Tymczasem zysk netto za trzeci kwartał wzrósł o 150 procent do ponad 27 milionów złotych, a narastająco (czyli od początku roku 2014) przekroczył już 35 milionów. W polskiej turystyce nie odnotowywano jak dotąd aż tak dobrych rezultatów. W skali roku na te wysokie zyski i rentowność duży wpływ miały wysokomarżowe produkty objazdowe i mieszane, znaczne wzrosty w egzotyce - również wysokomarżowej, kursy walutowe- korzystne przez większą część roku, duże wyczucie w kształtowaniu turystycznych programów oraz rosnąca efektywność własnych kanałów sprzedaży. Pomimo powoli spadającego udziału agentów w łącznej sprzedaży touroperatora, pozostaje on dla nich nadal drugim największym partnerem biznesowym (po Itace) sporo wyprzedając następnych, czyli Grecosa i Wezyra.
Chociaż ceny lata 2014 nie zawierają jeszcze całości ofert takich organizatorów jak Itaka, Alfa Star i Wezyr Holidays oraz niektórych atrakcyjnych cenowo organizatorów (jak np. 7islands), to obecny układ cen pozwala już na pierwsze wnioski, które mogą być dosyć reprezentatywne dla dalszych okresów sprzedaży. Obecnie na czele najtańszych organizatorów - podobnie jak to często miało miejsce w zeszłym roku - jest już biuro Wezyr Holidays, ale atrakcyjne pod tym względem są również Grecos Holiday, lider rynku Itaka oraz wspomniany już Rainbow, a także Best Reisen. Ponieważ korelacja pomiędzy opłacalnością wycieczek dla statystycznego klienta, a dynamiką wzrostu ich sprzedaży jest jedną z najsilniejszych w turystyce, to należy domniemywać, że właśnie ci touroperatorzy mają największe szanse na kolejne sukcesy i dalszy wzrost swoich udziałów w rynku.
Obecnie ogólnie najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turecka Riwiera i Turcja Egejska. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest też Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych dość wysokie wskaźniki opłacalności mają kierunki egipskie.
Wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Najmniej opłacalnymi kierunkami, podobnie jak w zestawieniach cen imprez zimowych, pozostają wyspy Cypr i Lanzarote, które w tym okresie są zbyt drogie w stosunku do tego co mogą zaoferować turystom. Różnica między nimi jest taka, że relatywna opłacalność tego pierwszego rośnie wraz ze wzrostem kategorii hotelu, a w przypadku Lanzarote sytuacja jest odwrotna.