Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

poniedziałek, 17 listopad 2014 08:46

Najtańsze na lato – Bułgaria i Tunezja

Napisane przez MG
Jeden z hoteli tunezyjskich Jeden z hoteli tunezyjskich AG

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turecka Riwiera i Turcja Egejska. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest też Kreta.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.
Wydarzeniem tygodnia wg fachowców z Traveldata, było piątkowe opublikowanie raportu z działalności za III kwartał 2014 przez giełdowy Rainbow Tours. Okazał się on mocnym szokiem dla środowiska branżowego oraz inwestorów, bowiem tak dobrych rezultatów chyba nikt nawet nie brał poważnie pod rachubę. Touroperator wprawdzie regularnie informował o dużych wzrostach w rezerwacjach oraz w sprzedaży wycieczek, ale jednocześnie jego oferta najczęściej należała do tańszych na rynku, co sugerowało realizację co najwyżej umiarkowanie wysokich marż. Tymczasem zysk netto za trzeci kwartał wzrósł o 150 procent do ponad 27 milionów złotych, a narastająco (czyli od początku roku 2014) przekroczył już 35 milionów. W polskiej turystyce nie odnotowywano jak dotąd aż tak dobrych rezultatów. W skali roku na te wysokie zyski i rentowność duży wpływ miały wysokomarżowe produkty objazdowe i mieszane, znaczne wzrosty w egzotyce - również wysokomarżowej, kursy walutowe- korzystne przez większą część roku, duże wyczucie w kształtowaniu turystycznych programów oraz rosnąca efektywność własnych kanałów sprzedaży. Pomimo powoli spadającego udziału agentów w łącznej sprzedaży touroperatora, pozostaje on dla nich nadal drugim największym partnerem biznesowym (po Itace) sporo wyprzedając następnych, czyli Grecosa i Wezyra.
Chociaż ceny lata 2014 nie zawierają jeszcze całości ofert takich organizatorów jak Itaka, Alfa Star i Wezyr Holidays oraz niektórych atrakcyjnych cenowo organizatorów (jak np. 7islands), to obecny układ cen pozwala już na pierwsze wnioski, które mogą być dosyć reprezentatywne dla dalszych okresów sprzedaży. Obecnie na czele najtańszych organizatorów - podobnie jak to często miało miejsce w zeszłym roku - jest już biuro Wezyr Holidays, ale atrakcyjne pod tym względem są również Grecos Holiday, lider rynku Itaka oraz wspomniany już Rainbow, a także Best Reisen. Ponieważ korelacja pomiędzy opłacalnością wycieczek dla statystycznego klienta, a dynamiką wzrostu ich sprzedaży jest jedną z najsilniejszych w turystyce, to należy domniemywać, że właśnie ci touroperatorzy mają największe szanse na kolejne sukcesy i dalszy wzrost swoich udziałów w rynku.
Obecnie ogólnie najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turecka Riwiera i Turcja Egejska. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest też Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych dość wysokie wskaźniki opłacalności mają kierunki egipskie.
Wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Najmniej opłacalnymi kierunkami, podobnie jak w zestawieniach cen imprez zimowych, pozostają wyspy Cypr i Lanzarote, które w tym okresie są zbyt drogie w stosunku do tego co mogą zaoferować turystom. Różnica między nimi jest taka, że relatywna opłacalność tego pierwszego rośnie wraz ze wzrostem kategorii hotelu, a w przypadku Lanzarote sytuacja jest odwrotna.