Wrocław walczy o turystyczne laury
Wrocław został nominowany w prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations.
Czytaj więcej...
Sztuczna inteligencja w KLM
W udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do KLMi za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI)
Czytaj więcej...
Polska nie zarabia na turystyce
Raport Word Economic Forum miażdży nasze pojęcie o wpływie turystyki przyjazdowej na gospodarkę Polski.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Wrocław walczy o turystyczne laury
  • Sztuczna inteligencja w KLM
  • Polska nie zarabia na turystyce
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 18 listopad 2013 14:02

Ceny zimowych wyjazdów wciąż powoli rosną

Napisane przez AG
Wybrzeże Fuerteventury Wybrzeże Fuerteventury AG

Średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego ponownie poszły w górę w porównaniu z cenami z początku listopada, ale zwyżki była tym razem większa i wyniosły średnio 26 złotych wobec poprzedniego wzrostu o 19 złotych.

Już o raz ósmy w tym roku TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej prezentuje analizę cen wyjazdów. Obejmują one okres wysokiego sezonu czyli drugą połowę lutego (ferie zimowe dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego).
Średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego ponownie poszły w górę w porównaniu z cenami z początku listopada, ale zwyżki była tym razem większa i wyniosły średnio 26 złotych wobec poprzedniego wzrostu o 19 złotych. Ich przyczyną były tym razem wzrosty cen na Wyspach Kanaryjskich oraz na kierunkach egipskich. Zmiany cen nadal są niewielkie, ponieważ touroperatorzy dokonują małych korekt na różnych kierunkach w celu lepszego dostosowania poziomu cen do aktualnego poziomu popytu. Podczas ostatnich tygodni ponownie pojawiło się i utrwaliło zjawisko regularnego cotygodniowego odreagowywania cen u wielu organizatorów.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega obecnie dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nie uległa większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli zdecydowanie najniższe ceny nadal oferuje Tunezja, a ceny na obu kierunkach egipskich są już 300 -350 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już zdecydowanie droższe.
Ceny zimowych imprez do Tunezji są obecnie niewiele wyższe od poziomów notowanych w ubiegłym roku. Ceny wyjazdów na Synaj są wyższe średnio o około 100 złotych, a na egipskie wybrzeże przewyższają poziomy zeszło roczne o około 150 złotych. Maroko jest droższe o 250 - 300 złotych, a największe różnice średnich cen odnotowały wycieczki na Wyspy Kanaryjskie, których zakup wymaga obecnie kwot wyższych o około 450 złotych w porównaniu do okresu sprzed roku, czyli o 50 złotych więcej niż poprzednio. Ceny najatrakcyjniejszych last minute w porównaniu z zeszłym tygodniem znacząco spadły - średnio o 120 złotych i miały dość zróżnicowany charakter. Na tym tle wyróżniają się spadki na Wyspach kanaryjskich – o średnio 230 złotych i Maroku (160 złotych). Średni spadek na kierunkach egipskich wyniósł 85 złotych. Tylko o 30 złotych spadły ceny „lastów" w Tunezji. W tym tygodniu „lasty" najbardziej przeceniało biuro Rainbow Tours, a najmniej biuro Sun&Fun.
Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował to: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się, jak na razie, również na większości kierunków zimowych. Wprawdzie ma to mniejszy wpływ na poprawę kondycji finansowej biur podróży niż miały znacząco wyższe ceny „lastów" w okresie minionych wakacji letnich, ale te wyższe ceny wyjazdów zimowych zwiększają jeszcze dodatkowo prawdopodobieństwo, że po pięciu bardzo słabych latach finanse naszych touroperatorów weszły w okres dłuższej stabilizacji".