Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
Tańszy bagaż w Ryanair
Od dzisiaj w Ryanairze płacimy za bagaż rejestrowany o 45 zł mniej.
Czytaj więcej...
Wirtualny asystent podróży
Dzięki rozwiązaniu Situm podróżny lub gość ma do dyspozycji osobistego asystenta nawigacyjnego na własnym smartfonie lub tablecie.
Czytaj więcej...
Tunezja: więcej czarterów w 2018
Jak do tej pory, 11 polskich touroperatorów uwzględniło Tunezję w katalogach na 2018 rok. Zaplanowana liczba pakietów czterokrotnie przewyższa wyniki sprzedaży z 2017 roku.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?
  • Tańszy bagaż w Ryanair
  • Wirtualny asystent podróży
  • Tunezja: więcej czarterów w 2018

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 08 wrzesień 2014 16:01

UOKiK: mniej skarg na biura podróży

Napisane przez Marzena Zarzycka
Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK archiwum UOKiK

Spadła liczba skarg na biura podróży, które wpływają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Według rzeczniczki urzędu, jest to spowodowane brakiem bankructw biur podróży, a także ścisłą kontrolą ze strony UOKiK.

Jak podaje w wywiadzie z Polskim Radiem Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK, w tym roku konsumenci rzadko skarżyli się na biura podróży.

„Jeśli już zgłaszano jakieś uwagi to najczęściej dotyczyły one niewywiązywania się przez biura z umowy, którą podpisały z klientem - chodzi na przykład o nieodpowiedni standard hotelu, opóźnienia bądź przesunięcia lotów, wypłynięcia." - informuje Małgorzata Cieloch.

Zasługę podniesienia standardów obsługi klienta UOKiK przypisuje sobie. Jak twierdzi Małgorzata Cieloch, „mała liczba skarg, która w tym roku trafiła do Urzędu być może jest wynikiem tego, że rynek turystyczny był w latach poprzednich często kontrolowany przez UOKiK. Poza tym, w tym roku biura turystyczne upadały zdecydowanie rzadziej niż w latach poprzednich."

Dodaje też, że nie spodziewa się, aby liczba skarg wzrosła w najbliższych miesiącach, choć to właśnie okres powakacyjny był zawsze najbardziej intensywnym jeśli chodzi o liczbę składanych skarg.

Komentarz autorki:
Warto dodać, że w Polsce biura turystyczne już od wielu lat kontrolowane są przez liczne instytucje. Gdy w branży dzieje się źle,odpowiedzialność za ten stan urzędy przenoszą na przedsiębiorców. Gdy zaś sytuacja się poprawia, przypisują sobie zasługi twierdząc, że ich funkcja kontrolna nareszcie przynosi pożądane rezultaty. Ciężko ocenić, jak jest naprawdę, logiczne byłoby jednak uznać, że skoro nie zmieniły się narzędzia kontrolne, to nie były one motorem dla poprawy sytuacji w branży. Zmniejszenie liczby składanych do urzędu skarg jest więc zapewne efektem poprawiających się standardów i rozwoju polskiego rynku turystycznego.