Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
Zmienię strukturę kosztów POT, by więcej środków na promocję szło rzeczywiście na promocję. Działam w interesie polskiej gospodarki - powiedział w rozmowie z WaszaTurystyka.pl, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marek Olszewski.
Czytaj więcej...
Podzieleni - znaczy słabsi
Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Izba Turystyki nie mogą się zjednoczyć, bo kilkanaście osób w kraju, metrykalnie dorosłych, od lat pała do siebie niechęcią i nie potrafi się dogadać. Może wystarczy te osoby poprosić, żeby odeszły ze stanowisk?
Czytaj więcej...
Malmö stawia na zrównoważony rozwój
Malmö na przestrzeni lat zmieniło się z szarego, pofabrycznego ośrodka w nowoczesne miasto przyszłości, gdzie innowacyjne pomysły w sposób naturalny wcielane są w życie mieszkańców.
Czytaj więcej...
Na Maltę - na spotkanie z latem
By wyrwać się z zimnej rzeczywistości i wreszcie zdjąć ciepłe okrycia - wyjedź na Maltę!
Czytaj więcej...
We Wrocławiu grajmy w zielone
Wspaniałe zabytki, rynek, Ostrów Tumski, krasnale - jeśli to wszystko we Wrocławiu zobaczymy, warto odkryć zieloną stronę miasta. Wiosna to świetny czas, by ruszyć na spotkanie z naturą w stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Prezes POT: mniej teorii, działajmy!
  • Podzieleni - znaczy słabsi
  • Malmö stawia na zrównoważony rozwój
  • Na Maltę - na spotkanie z latem
  • We Wrocławiu grajmy w zielone

Reklama

poniedziałek, 18 sierpień 2014 10:15

Ceny ofert last minute wciąż idą w dół

Napisane przez AG
Na greckiej wyspie Kos Na greckiej wyspie Kos KG

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 01.09 – 07.09.2014) spadła o 10 złotych, a przed rokiem ich spadek wyniósł 67 złotych. Najbardziej potaniały lasty na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o 100 i 85 złotych, a podrożały na Turecką Riwierę oraz do Tunezji – o 90 i 20 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje zestawienia cen last minute, czyli dla wyjazdów w trzecim tygodniu po dacie analizy.
Analiza Cen pokazuje, że w drugim tygodniu sierpnia średnia cena imprez końca letnich wakacji kolejny raz spadła, tym razem o 33 złote (poprzednio spadła o 177 złotych). Najbardziej potaniały Portugalia, Baleary, hiszpańskie wybrzeże oraz Wyspy Jońskie - średnio o 397, 356, 165 i 149 złotych, a podrożały Turecka Riwiera oraz Cypr – o 107 i 66 złotych.
Ceny końca sezonu kolejny raz pokazały sytuację, że są one na ośmiu głównych kierunkach niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wynosi 68 złotych (poprzednio 128 złotych). Dużo tańsze były Kanary - o 177 i 143 złote, a w mniejszym stopniu Turcja Egejska, Tunezja, Kreta i Synaj, – o 82, 54, 40 i 28 złotych. Tylko nieznacznie tańsze były egipskie wybrzeże i Turecka Riwiera – o 15 i 7 złotych. Od kilku tygodni Egipt zdecydowanie przestał już być najbardziej przecenionym kierunkiem.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 01.09 – 07.09.2014) spadła o 10 złotych, a przed rokiem ich spadek wyniósł 67 złotych. Najbardziej potaniały lasty na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o 100 i 85 złotych, a podrożały na Turecką Riwierę oraz do Tunezji – o 90 i 20 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Niewielka obniżka średnich cen lastów spowodowała, że z powodu większego ich spadku w sezonie 2013 zbliżyły się one do ich cen ubiegłołorocznych. Teraz ich ceny były średnio o 31 złotych niższe niż przed rokiem (tydzień temu o 88 złotych). Oznacza to utrzymanie niższych cen lastów niż w 2013 roku, bowiem w trzech ostatnich tygodniach lipca były one średnio o 17 złotych droższe niż w 2013."

Z powodu przejścia na analizę lastów bardzo zmieniły się relacje cen w biurach wobec cen roku ubiegłego, ponieważ w okresie sprzedaży last minute touroperatorzy znajdują się w różnej sytuacji popytowo-podażowej. Obecnie dużo niższe ceny last minute mają Itaka, Exim Tours i Neckermann - odpowiednio o 215, 141 i 135 złotych. Taniej niż rok temu sprzedają też TUI, Wezyr, Grecos isun & Fun – o 93, 90, 25 i 17 złotych, a Alfa Star oraz Rainbow Tours/ BeeFree nawet nieco drożej – o 85 i 55 złotych. W ujęciu porównań bieżących na oferowanych przez biura kierunkach i w klasach hoteli, najniższe ceny oferują biura 7islands, Wezyr Holidays oraz Rainbow Tours, a najdrożej sprzedają TUI i Neckermann.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 i to zarówno dla szczytu sezonu, jak i późniejszej jego fazy. Te niższe średnie ceny mogą oznaczać niższe realizowane marże na sprzedaży wycieczek w tym sezonie, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach kursy walut przestały już sprzyjać touroperatorom. Pomimo poprawiającej się sytuacji na kierunkach egipskich, wydłużająca się sytuacja niższych cen wakacji oraz lastów, może jednak sprzyjać osłabianiu kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Zbyt duże programy przygotowane na ten sezon spowodowały dużą nadpodaż wycieczek w maju i czerwcu. Organizatorzy podjęli jednak działania na rzecz konsolidacji lotów i/lub rezygnacji z wylotów z niektórych lotnisk. Te cięcia programów zrównoważyły rynek turystycznych imprez i przyczyniły się do stabilizacji cen, a w miesiącu sierpniu nastąpiła nawet sytuacja odwrotna. Bardzo duży wzrost płac realnych w Polsce spowodowany również przez zaskakująco niską inflację wywołał silny wzrost popytu na usługi wyższego rzędu, w tym na wakacyjne wyjazdy. W tym sezonie szczególnie skorzystała na tym wcale nie najtańsza Grecja. Polacy są nacją, która notuje tam największą dynamikę wzrostu liczby przyjeżdżających. W lipcu Kretę odwiedziło czarterami o 40,8 procent polskich turystów więcej, Zakynthos o 44, a Kos nawet o 66,8 procent. Dodatkowo tendencja do przesuwania wakacji na sierpień (widoczna w tym roku w Europie, a szczególnie w Niemczech) spowodowała, że średnie ceny lastów w dwóch pierwszych dekadach sierpnia stały się wyższe nawet od bardzo wysokich poziomów ubiegłołorocznych. Wiele wskazuje jednak, że po 20 sierpnia nadpopyt na wycieczki zastąpi jednak względna równowaga.