Turystyka na aucie
Turystyka nigdy nie miała silnej pozycji w Ministerstwie Sportu i Turystyki, teraz jednak nie ma już żadnej. Znalazła się po prostu poza boiskiem.
Czytaj więcej...
Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Promocja Wrocławia - wzorowa
Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Turystyka na aucie
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Promocja Wrocławia - wzorowa

Reklama

poniedziałek, 11 sierpień 2014 09:22

Ceny na końcówkę lata znacznie niższe

Napisane przez AG
Na greckiej wyspie Kos Na greckiej wyspie Kos KG

Znacznie tańsze niż przed rokiem były Bułgaria, Kanary, Turecka Riwiera i Kreta - o 195, 162,141 i 135 złotych. W mniejszym stopniu potaniały Tunezja, Synaj, Turcja Egejska oraz egipskie wybrzeże – o 126, 115, 102 i 45 złotych. Od kilku tygodni Egipt zdecydowanie przestał już być najbardziej przecenionym kierunkiem.

Analiza cen imprez turystycznych opracowna przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje ceny last minute, czyli dla wyjazdów w trzecim tygodniu po dacie analizy.
Analiza pokazuje, że w pierwszym tygodniu sierpnia średnia cena imprez końca letnich wakacji kolejny raz spadła, tym razem aż o 177 złotych (poprzednio spadła o 48 złotych). Najbardziej potaniały Portugalia, Bułgaria, Kanary oraz Turecka Riwiera - średnio o 419, 195, 162 i 142 złote, a najmniej egipskie wybrzeże – o 45 złotych. Podrożał jedynie Cypr – o 3 złote.
Ceny końca sezonu kolejny raz pokazały sytuację, że są one na ośmiu głównych kierunkach niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wynosi 128 złotych (poprzednio 126 złotych). Znacznie tańsze były Bułgaria, Kanary, Turecka Riwiera i Kreta - o 195, 162,141 i 135 złotych. W mniejszym stopniu potaniały Tunezja, Synaj, Turcja Egejska oraz egipskie wybrzeże – o 126, 115, 102 i 45 złotych. Od kilku tygodni Egipt zdecydowanie przestał już być najbardziej przecenionym kierunkiem.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 25.08 – 31.08.2014) spadła aż o 310 złotych, a przed rokiem ich spadek wyniósł 187 złotych. Najbardziej potaniały lasty na Kretę, do Bułgarii i Tunezji - o 515, 465 i 415 złotych oraz na Turecką Riwierę i do Turcji Egejskiej – o 285 i 215 złotych, a najmniej na Wyspy Kanaryjskie - o 160 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Tak duża obniżka średnich cen lastów spowodowała, że stały się one tańsze od ubiegłorocznych ponieważ w zeszłym sezonie potaniały w mniejszym stopniu. Teraz ich ceny były średnio o 88 złotych niższe niż przed rokiem. Oznacza to powrót do tańszych lastów wobec okresu sprzed roku, bowiem w ostatnich trzech tygodniach były one średnio o 17 złotych droższe od ubiegłorocznych."

Z powodu przejścia na analizę lastów bardzo zmieniły się relacje cen w biurach wobec cen roku ubiegłego, ponieważ w okresie sprzedaży last minute touroperatorzy znajdują się w różnej sytuacji popytowo-podażowej. Obecnie dużo niższe ceny last minute mają Neckermann, Exim Tours, Itaka oraz Grecos - odpowiednio o 264, 194, 192 i 162 złote. Dużo taniej niż rok temu sprzedają też TUI, Wezyr, Alfa Star – o 161, 146 i 123 złote, niewiele taniej Sun & Fun - o 40 złotych, a Rainbow Tours/ BeeFree nawet nieco drożej – o 45 złotych. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych przez biura kierunkach i w klasach hoteli, najniższe ceny oferują biura Grecos, 7islands oraz Wezyr Holidays, a najdrożej sprzedają TUI i Oasis Tours.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 i to zarówno dla szczytu sezonu, jak i późniejszej jego fazy. Te niższe średnie ceny mogą oznaczać niższe realizowane marże na sprzedaży wycieczek w tym sezonie, tym bardziej, że ostatnio kursy walut przestały już sprzyjać touroperatorom. Pomimo poprawiającej się sytuacji na kierunkach egipskich, wydłużająca się sytuacja niższych cen wakacji oraz lastów, może jednak sprzyjać osłabianiu kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Zbyt duże programy przygotowane na ten sezon spowodowały dużą nadpodaż wycieczek w maju i czerwcu. Organizatorzy podjęli jednak działania na rzecz konsolidacji lotów i/lub rezygnacji z wylotów z niektórych lotnisk. Te cięcia programów zrównoważyły rynek turystycznych imprez i przyczyniły się do stabilizacji cen, a w miesiącu sierpniu nastąpiła nawet sytuacja odwrotna. Bardzo duży wzrost płac realnych w Polsce spowodowany również przez zaskakująco niską inflację wywołał silny wzrost popytu na usługi wyższego rzędu, w tym na wakacyjne wyjazdy. W tym sezonie szczególnie skorzystała na tym wcale nie najtańsza Grecja. Polacy są nacją, która notuje tam największą dynamikę wzrostu liczby przyjeżdżających. W lipcu Kretę odwiedziło czarterami o 40,8 procent polskich turystów więcej, Zakynthos o 44,6, a Kos nawet o 66,8 procent. Dodatkowo tendencja do przesuwania wakacji na sierpień (widoczna w tym roku w Europie, a szczególnie w Niemczech) spowodowała, że średnie ceny lastów w dwóch pierwszych dekadach sierpnia stały się wyższe nawet od bardzo wysokich poziomów ubiegłołorocznych. Wiele wskazuje jednak, że po 20 sierpnia nadpopyt na wycieczki zastąpi jednak względna równowaga.